•   Wtorek, 7 lutego 2023
Łańcuchy sworzniowe

5 powodów, dla których konserwacja zapobiegawcza jest ważna dla silników elektrycznych

Na czym polega konserwacja predykcyjna silników elektrycznych?

Programy konserwacji predykcyjnej wykorzystują narzędzia do monitorowania stanu technicznego i systemy testujące w silniku, aby śledzić działanie sprzętu. Czujniki zainstalowane w silnikach elektrycznych przesyłają w czasie rzeczywistym dane do skomputeryzowanego systemu zarządzania konserwacją (CMMS) i identyfikują obszary, które wymagają uwagi.

Urządzenia monitorujące na silniku elektrycznym

Monitorowanie silnika podczas jego pracy pomaga w wykrywaniu potencjalnych usterek, umożliwiając naprawę i wymianę komponentów, takich jak elementy sterujące silnikiem, łożyska i uzwojenia stojana, zanim dojdzie do awarii. Taka strategia pomaga uniknąć niepotrzebnych i nieplanowanych przestojów oraz zwiększa wydajność.

Oto pięć powodów, dla których konserwacja predykcyjna powinna być przeprowadzana w silnikach elektrycznych:

1. Korzyści kosztowe wynikające z wydłużenia żywotności silnika

Wymiana części w zaplanowanych terminach, nawet jeśli nie wymagają one jeszcze wymiany, zwiększa koszty części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych firmy. Z kolei wymiana części dopiero po ich uszkodzeniu, gdy maszyna przestaje działać, jest jeszcze bardziej kosztowna. Najbardziej opłacalną metodą konserwacji jest wymiana części w miarę potrzeb, a nie przed lub po. Dzięki technikom konserwacji predykcyjnej konserwacja i wymiana części odbywa się tuż przed wystąpieniem awarii urządzenia. W ten sposób oszczędza się na kosztach niepotrzebnej konserwacji i możliwych do uniknięcia awariach.

Zastosowanie programów konserwacji predykcyjnej silników elektrycznych pozwala również zaoszczędzić pieniądze dzięki zminimalizowaniu kosztów części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Elementy są zamawiane i wymieniane tylko wtedy, gdy są potrzebne, a bieżące naprawy są wymagane w celu zapobiegania awariom, co przedłuża żywotność maszyn.

W rezultacie, firmy stosujące konserwację predykcyjną zamiast prewencyjnej lub reaktywnej, osiągają 70-75% spadek liczby awarii i 25-30% spadek kosztów konserwacji. Wykazano również, że programy te przynoszą dziesięciokrotny wzrost zwrotu z inwestycji!

 

2. Skrócony czas przestojów

Gdy wdrożone są programy konserwacji predykcyjnej, konserwacja jest przeprowadzana tylko wtedy, gdy jest konieczna. W porównaniu z innymi technikami, takimi jak zapobiegawcza lub reaktywna (eksploatacja aż do awarii), znacznie skraca to czas przestojów związanych z konserwacją. Raporty pokazują, że w porównaniu z innymi technikami konserwacja predykcyjna pozwala skrócić czas przestojów o 35-45%.

Ciągłe monitorowanie i analiza warunków panujących w maszynie pozwala zidentyfikować, które elementy są wadliwe lub wkrótce będą wymagały wymiany, umożliwiając personelowi konserwacyjnemu zaplanowanie napraw w miarę potrzeb. Dzięki przesyłaniu danych w czasie rzeczywistym do skomputeryzowanego systemu zarządzania konserwacją (CMMS), programy konserwacji prognostycznej mogą być nawet czterokrotnie skuteczniejsze w ograniczaniu przestojów niż konserwacja reaktywna.

Najbardziej powszechne (i skuteczne) metody monitorowania to:

  • Termografia wpodczerwieni - wykrywa nadmierne ciepło w łożyskach i obwodach.
  • Analiza drgań - wykrywa niewspółosiowość w elementach wirujących
  • Monitorowanie ultradźwiękowe - wykrywa niesłyszalne wycieki lub tarcie
  • Testowanie smarowania - do wykrywania cząstek metalu w oleju, co wskazuje na szlifowanie.

silnik

3. Lepsze wsparcie techniczne

Czujniki zainstalowane w maszynach w celu umożliwienia konserwacji predykcyjnej przesyłają w czasie rzeczywistym dane o stanie silnika i jego komponentów do systemu CMMS. System ten można podłączyć do zewnętrznej jednostki sterującej, co pozwala na monitorowanie warunków pracy krytycznych silników i ich komponentów.

Taki dostęp do narzędzi i technologii, które mogą zapewnić dokładną analizę i gromadzenie danych, pozwala na lepsze wsparcie techniczne. Zdolność do zdalnego monitorowania warunków pomaga również Tobie i Twoim technikom być na bieżąco z problemami, zanim one wystąpią.

 

4. Zachęca proaktywnych pracowników

Skuteczne procesy w programie konserwacji predykcyjnej są napędzane przez ludzi, a nie tylko przez sprzęt. Procesy dotyczące ludzi określają sposób, w jaki pracownicy pracują ze sobą nawzajem, z danymi i maszynami.

Posiadanie danych z zainstalowanych czujników zintegrowanych z systemem CMMS pozwala personelowi zobaczyć, kiedy pojawiają się problemy i zająć się nimi w razie potrzeby. W ten sposób pracownicy stają się proaktywną częścią procesu zapobiegania awariom silników elektrycznych.

 

5. Lepsza wiedza na temat pracy maszyny

Wiele firm z różnych branż wykorzystuje maszyny w swojej produkcji lub procesach. Większość z nich rozumie tylko to, co robią maszyny, lub jak przyspieszają produkcję i usprawniają działania w firmie, ale nie to, jak działa sama maszyna. Części są wymieniane w zależności od tego, ile czasu upłynęło od ostatniego przeglądu, a nie na podstawie tego, czego faktycznie potrzebuje silnik.

Praca z programem konserwacji predykcyjnej pozwala lepiej zrozumieć sposób działania silnika elektrycznego, wzajemne oddziaływanie różnych części oraz to, które z nich najczęściej wymagają konserwacji. Metody wykrywania warunków pracy podczas pracy silnika pod pełnym obciążeniem zapewniają cenny wgląd w stan maszyn. Z czasem, dane te pozwolą na konsekwentne dokumentowanie awarii i szacowanych okresów eksploatacji komponentów silnika.

Polegają oni na firmach i personelu zajmującym się konserwacją, który informuje ich, jakiego rodzaju konserwacji potrzebują, jak często jej potrzebują i które części wymagają wymiany.

 

Tak to wygląda

Jak widać, istnieje wiele korzyści płynących z technik konserwacji predykcyjnej, obniżających koszty i czas przestojów, przy jednoczesnym zwiększeniu wsparcia technicznego i znajomości maszyn Twojej firmy. Tutaj, w SLS, jesteśmy oddani idei dostarczania Singapurowi tego, co najlepsze w testowaniu silników elektrycznych i programach konserwacji predykcyjnej. Pamiętaj, celem programów konserwacji predykcyjnej jest określenie najlepszego czasu na wykonanie napraw i wymianę komponentów. Celem jest utrzymanie częstotliwości konserwacji na jak najniższym poziomie, przy jednoczesnym utrzymaniu niezawodności mechanicznej na jak najwyższym poziomie, oszczędzając Twój czas i pieniądze.

Zobacz również