•   Wtorek, 7 lutego 2023
Łańcuchy sworzniowe

Dlaczego certyfikat badania łańcucha to coś więcej niż tylko kawałek papieru

W przypadku wózków widłowych i innych urządzeń transportu bliskiego, w których stosuje się łańcuchy o stałych ogniwach, powiedzenie "łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo" nie jest do końca prawdziwe, ponieważ innym słabym punktem jest potencjalnie kotwa - miejsce, w którym łańcuch jest przymocowany do systemu podnoszenia.

Kluczową częścią zespołu kotwiącego jest sworzeń kotwiący łańcucha liściowego - czasami nazywany sworzniem widełkowym. Często są one pomijane, ale odgrywają kluczową rolę w bezpiecznym połączeniu łańcucha do śrub kotwiących, a tym samym w zabezpieczeniu systemu podnośnika.

Sworznie te są wykonane ze specjalnie wyprodukowanej stali stopowej, która jest następnie poddawana obróbce cieplnej w celu zwiększenia twardości powierzchni i odporności na ścieranie. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby rdzeń sworznia łańcucha pozostał plastyczny, co zapewnia, że będzie on w stanie sprostać powtarzającym się obciążeniom. Sworzeń jest również polerowany centralnie, aby poprawić chropowatość powierzchni i uzyskać wąską tolerancję na średnicy zewnętrznej.

Dopasowanie sworznia kotwiącego łańcucha jest bardzo ważne - jeśli jest on zbyt długi, może zahaczać o inne elementy mechanizmu podnoszenia lub ulegać ich zużyciu. Jeżeli sworzeń umożliwia nawet niewielki ruch boczny, może to spowodować zmianę obciążenia łańcucha i kotwicy, co może skrócić żywotność łańcucha. Jeżeli sworzeń jest trochę za krótki, kuszące może być zastosowanie małego sworznia dzielonego, ale nie radzi on sobie dobrze z uderzeniami bocznymi.

Sworznie są przeznaczone do połączenia wewnętrznych ogniw łańcucha z kotwami. Wciśnięcie sworznia w otwór w płycie zewnętrznej łańcucha powinno być prawie niemożliwe, ponieważ ogniwa zewnętrzne są pasowane na wcisk - co oznacza, że otwór jest nieco mniejszy niż średnica sworznia i otwór w ogniwach wewnętrznych łańcucha.

Niektóre konstrukcje maszyn wykorzystują zakończenie łańcucha na zewnętrznych ogniwach śruby kotwiącej. Jeżeli tak jest, to należy przeczytać: Jakie są wady i zalety mocowania łańcucha piórowego za pomocą ogniw zewnętrznych?

Średnica sworznia kotwiącego zależy od rodzaju łańcucha, który jest kotwiony. Długość zależy od konstrukcji kotwy łańcuchowej - mogą one być produkowane w różnych rozmiarach i wersjach dla tego samego typu łańcucha.

Po średnicy, kolejnym najważniejszym wymiarem jest tzw. "uchwyt", czyli odległość od środka do środka otworów na sworznie. Jeśli z jakiegoś powodu nie posiadasz sworznia, podaj nam średnicę łba śruby kotwiącej łańcuch - pozwoli nam to na obliczenie "chwytu".

Posiadamy kilka różnych długości sworzni dla każdego rozmiaru łańcucha, aby zapewnić prawidłowe dopasowanie sworzni do kotwy łańcuchowej. Dla najbardziej popularnego łańcucha BL634 używamy regularnie 12 różnych długości sworzni plus opcja ogniwa łączącego. Zapewniamy również, że w zestawie znajdują się odpowiednie sworznie dzielone.

Po otrzymaniu zapytania/zamówienia zawsze dwukrotnie sprawdzamy naszą obszerną bazę danych marek i modeli, aby upewnić się, że wybrany został właściwy łańcuch z odpowiednią długością sworznia kotwiącego. W ten sposób oszczędzamy cenny czas i zapewniamy, że oferujemy Państwu najlepsze rozwiązanie techniczne.

 

Zobacz również