•   Wtorek, 7 lutego 2023
Łańcuchy sworzniowe

Przewodnik jak uzyskać więcej życia z łańcuchów rolkowych

Łańcuchy to wytrzymałe i niezawodne elementy maszyn, które przenoszą moc za pomocą sił z jednego miejsca na drugie. Najczęściej stosowane są jako oszczędny element maszyn przenoszących siły przy dużych obciążeniach i małych prędkościach, często wykorzystywane do przenoszenia napędu na koła pojazdów, szczególnie w motocyklach i rowerach, jednak znajdują zastosowanie również w innych rodzajach maszyn. Elastyczne jak pasy i pozytywne jak koła zębate, łańcuchy oferują elastyczność konstrukcji, wygodę, odporność na obciążenia udarowe, prostotę instalacji i niezawodność.

Łańcuchy rolkowe są najczęściej stosowane tam, gdzie wymagane jest wydajne i ekonomiczne przenoszenie mocy. Napędy rolkowe posiadają wyjątkowe zalety w porównaniu z innymi środkami przenoszenia mocy. Chociaż łańcuchy rolkowe są wykonane z materiałów o długiej trwałości, istnieją inne czynniki, które są kluczem do maksymalizacji żywotności łańcucha i minimalizacji kosztów operacyjnych.

Znaczenie właściwego smarowania

Łańcuchy rolkowe i napędy muszą być chronione przed brudem i wilgocią, aby mogły pracować bez zakłóceń.

Aby osiągnąć optymalną żywotność łańcucha i zmniejszyć tempo jego zużycia, należy zapewnić skuteczne smarowanie. Właściwe smarowanie nie tylko spowalnia tempo zużycia, ale również zapewnia rozpraszanie dźwięków i amortyzuje obciążenia udarowe.

Zaleca się stosowanie dobrej klasy oleju na bazie ropy naftowej bez dodatków. Niektóre dodatki mogą powodować odkładanie się gumy lub lakieru, które uniemożliwiają przedostanie się oleju do przegubów łańcucha. Należy unikać ciężkich olejów i smarów, ponieważ są one z reguły zbyt sztywne, aby wniknąć w powierzchnię łańcucha.

Wymień zużyte koła łańcuchowe i sprawdź ich wyosiowanie

Zużyte koła łańcuchowe są jednym z największych winowajców przedwczesnego zużycia. Praca nowych łańcuchów na zużytych kołach, podobnie jak praca zużytych łańcuchów na nowych kołach, zwiększa obciążenie łańcucha na poziomie koła. Zużyta zębatka może powodować szybkie zużycie łańcucha i powinna być jak najszybciej wymieniona.

Niewspółosiowość kół łańcuchowych jest kolejnym czynnikiem wpływającym na wczesne zużycie łańcucha. Przy wymianie kół łańcuchowych należy sprawdzić również osiowość mocowania kół łańcuchowych i wałków. Precyzyjne ustawienie wałków i powierzchni zębów kół łańcuchowych zapewnia równomierne rozłożenie obciążenia na całej szerokości łańcucha i w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia maksymalnej żywotności. Jeżeli koła łańcuchowe nie znajdują się w tej samej płaszczyźnie i są ustawione względem siebie pod kątem, tempo zużycia może znacznie wzrosnąć ze względu na dodatkowe siły działające na łańcuch.

Istnieją również inne czynniki, które mogą mieć wpływ na szybkość zużycia łańcucha:

1) Niewłaściwe naprężenie łańcucha

Naprężenie łańcucha bardziej niż jest to konieczne w danym zastosowaniu ma bezpośredni wpływ na szybkość zużycia. Dlatego należy unikać nadmiernego naprężenia łańcucha, aby zwiększyć jego żywotność.

2) Niewłaściwy rozmiar łańcucha

Nieprawidłowo dobrany rozmiar łańcucha nie będzie w stanie przenieść docelowego obciążenia, co może spowodować jego szybkie zużycie.

Prawidłowy montaż i regularna konserwacja napędu łańcuchowego to podstawowe kroki w celu przedłużenia żywotności łańcuchów.

Zobacz również