•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

Maszyny do oklejania krawędzi - cechy maszyn i jak wybrać?

Obróbka krawędziowa wymaga wysokiej precyzji. Aby to osiągnąć, opracowano maszyny, które nie wymagają mechanicznych naprężeń na powierzchni. Nowoczesne konstrukcje pozwalają na dużą szybkość i precyzję obrzeży. Bardzo popularna jest okleiniarka automatyczna, której działanie opiera się na podawaniu kleju topliwego. Sprzęt ten jest bardzo trudny do zbudowania własnoręcznie, gdyż jego działanie opiera się na skomplikowanej technologii.

Sprzęt ręczny i automatyczny

Maszyna do oklejania krawędzi może mieć ręczne lub automatyczne podawanie wykrojów. Należy zaznaczyć, że najbardziej popularny jest model z automatycznym podawaniem. Sprzęt ten pozwala na szybką obróbkę, ponieważ operator nie musi wykonywać wielu czynności. Ręczna obrzynarka ma niższy koszt, ale w tym przypadku wiele operacji jest wykonywanych niezależnie: podawanie obrabianego przedmiotu, określanie parametrów przetwarzania i tak dalej.

Okleiniarka jednostronna

Struktura (główne części)

Istnieje całkiem sporo producentów specjalizujących się w produkcji okleiniarek. Każdy produkt producenta ma jednak swoje cechy szczególne, które czynią go atrakcyjną propozycją. Ręczna okleiniarka może mieć różną cenę, która zależy od różnych punktów: schematu, wyposażenia, stopnia automatyzacji i tak dalej.

Jak wybrać tego typu sprzęt?

Okleiniarka może być dobrana według określonych parametrów. Do najważniejszych wskaźników należy zaliczyć:

 • Popularność marki. Wiele zależy od tego, jaka firma wydała sprzęt, np. jakość montażu. Okleiniarka Brandt cieszy się dużą popularnością ze względu na jakość montażu oraz zastosowanie nowoczesnej technologii w produkcji.
 • Kolejnym ważnym czynnikiem jest napięcie, na jakim pracuje maszyna. Okleiniarka SCM pracuje przy użyciu standardowej sieci elektrycznej 220 V. Innymi słowy, maszyna może być zainstalowana w domu lub w warsztacie.
 • Pobór mocy jest ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Okleiniarka KDT jest napędzana przez zainstalowany silnik elektryczny. Pobór mocy może wynosić od 1 do 5 kW. Pobór mocy ma bezpośredni wpływ na wydajność, jaką dysponuje okleiniarka KDT. Nowoczesna technologia umożliwiła radykalne zmniejszenie strat eksploatacyjnych bez zmniejszania mocy jednostki napędowej.
 • Obrzeża na obrabianym przedmiocie charakteryzują się różnymi parametrami, np. szerokością i jakością obróbki. Dlatego przy wyborze okleiniarki do obrzeży łukowych lub każdego innego typu należy wziąć pod uwagę maksymalną szerokość obrzeża, które ma być obrabiane. Wartość ta podawana jest w milimetrach. Ważna jest również wartość chropowatości.
 • Ważna jest wysokość ogranicznika. Ten element konstrukcyjny określa cechy szczególne procedury. Ogranicznik może mieć wpływ na cechy konstrukcyjne okleiniarki jednostronnej, ale praktycznie wszystkie modele są wyposażone w ogranicznik.
 • Wielkość stołu jest również decydującym czynnikiem przy wyborze. Wskazuje on, jak duży element może być użyty. Aby uzyskać pożądaną dokładność, obrabiany przedmiot musi być prawidłowo zamocowany na stole.
 • Dokładność posuwu zależy od tego, jaki mechanizm regulacji został zastosowany. Okleiniarka z posuwem ręcznym może osiągnąć dokładność wykończenia rzędu kilku ułamków milimetra.
 • Temperatura robocza jest cechą charakterystyczną danego procesu. Oklejanie krawędzi odbywa się poprzez naniesienie na powierzchnię specjalnej substancji. W celu zmiany właściwości metalu, należy zastosować znaczący efekt. Wiele modeli pracuje w temperaturze 100-200 stopni Celsjusza. Wystawienie na działanie takich temperatur zwiększa plastyczność materiału.
 • Wielkość sprzętu decyduje o tym, czy może on być użyty w danej sytuacji. Powinien być instalowany wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ jest zasilany przez zainstalowany silnik elektryczny. Należy wziąć pod uwagę fakt, że niewielkie oddziaływanie wilgoci może prowadzić do zakłóceń w działaniu. Wymiary decydują o łatwości korzystania z wyposażenia w pomieszczeniu.
 • Przy wyborze brana jest pod uwagę również waga konstrukcji. Im mniejsza waga, tym łatwiejsze jest przenoszenie sprzętu podczas transportu lub przenoszenia. Okleiniarki proste są mocowane do podłoża, dzięki czemu wibracje nie wpływają na jakość podczas obróbki. Waga niektórych modeli nie przekracza 10 kilogramów. Punkt ten określa fakt, że nawet niewielkie uderzenie może doprowadzić do zmiany w podstawie.
 • Czynnikiem decydującym jest również cena. Warto jednak mieć na uwadze, że dobry model nie jest tani. Niektórzy producenci znacznie podnoszą ceny swoich produktów, co należy wziąć pod uwagę.

Powyższe punkty są brane pod uwagę przy wyborze najbardziej odpowiedniego modelu. Na rynku jest sporo wzorów przemysłowych, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Dlatego należy je rozpatrywać oddzielnie i dobierać według parametrów, które są ważne dla Państwa pracy i produkcji. Czytaj więcej na: http://sworzniowe.pl

Zobacz również