•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

Pilarki tarczowe - przeznaczenie i cechy

Drewno jest uważane za jeden z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych stosowanych w budownictwie indywidualnym. Wynika to z faktu, że jest to materiał naturalny o wyjątkowych właściwościach użytkowych. Drewno jest bardzo podatne na obróbkę i stosunkowo niedrogie. Do obróbki można wykorzystać różne urządzenia, takie jak tartak tarczowy. Rozważ wszystkie cechy takiego sprzętu, kryteria wyboru i inne informacje.

Treść artykułu:

 • 1 Przeznaczenie urządzenia
 • 2 Cechy konstrukcyjne
 • 3 Główne parametry techniczne
 • 4 Wniosek

Mianowanie urządzenia

Przyjrzyjmy się najpierw, jakie jest przeznaczenie maszyny. Tartak tarczowy jest urządzeniem służącym do wzdłużnego przecierania okrągłych bali i innego drewna. Właściwości przedmiotowego urządzenia pozwalają na zmianę wymiarów liniowych tarcicy i jej kształtu geometrycznego. Właściwości traka nie pozwalają jednak na obróbkę powierzchniową - jedynie na dzielenie oryginalnego przedmiotu na pojedyncze części.

Cechy konstrukcyjne

Istnieje wiele kluczowych punktów w projektowaniu traka tarczowego, do których odniesiemy się w poniższych punktach:

 • System posiada silnik, który napędza narzędzie tnące. Należy zwrócić uwagę na fakt, że istnieje również pilarka tarczowa zasilana benzyną - narzędzie tnące jest napędzane przez DVG.
 • Bardzo rzadko zdarza się, że zainstalowany silnik elektryczny jest bezpośrednio połączony z narzędziem tnącym. Aby zabezpieczyć konstrukcję przed skokami obciążenia, wibracjami i innymi negatywnymi wpływami, stosuje się napęd pasowy lub inny. Stanowi on element łączący siłownik ze źródłem zasilania.
 • Rama jest uważana za integralną część konstrukcji. Staje się on elementem łączącym wszystkie jednostki. Produkcja tarcicy odbywa się na podstawie długości i ciężaru obrabianego elementu. Rama ma różną długość i konstrukcję, która zależy od rozmieszczenia głównych elementów i parametrów charakterystycznych dla traka tarczowego.
 • Samo narzędzie tnące, które działa jak tartak o różnych średnicach. Do jego produkcji mogą być stosowane różne materiały, np. wysokowytrzymała stal narzędziowa. Przy cięciu dużych ilości materiału dochodzi do szybkiej utraty ostrości krawędzi tnącej. Ostrzenie jest trudne, krawędzie tnące mogą mieć płytki z węglika wolframu, które pozostają w oryginalnym stanie przez długi czas.
 • Mechanizm posuwu obrabianego przedmiotu. Przy stosowaniu pilarki tarczowej jako przedmiot obrabiany stosuje się duże kłody o dużych wymiarach i ciężarze. Podawanie ich do strefy cięcia jest bardzo trudne, dlatego instaluje się specjalny mechanizm podający. Z reguły posuw odbywa się za pomocą rolek.
 • Niektóre modele traków tarczowych posiadają mechanizm obrotowy. Służy do zmiany pozycji piły do cięcia wzdłużnego lub poprzecznego.

Najczęściej stosowanym trakiem jest trak poziomy. Ma bardzo prostą konstrukcję i niski koszt. Wersja domowa ma niewielkie wymiary i może być ustawiona bez mocowania do podstawy. Mini tartak ma również bardzo niską cenę. W ostatnich latach, w gospodarstwie domowym jest zainstalowany wyłącznie mini tartak, ponieważ jest łatwy w użyciu, nadaje się do większości zadań.

Główne parametry techniczne

Parametry techniczne decydują o możliwości wykorzystania sprzętu do produkcji tarcicy. Wybierając trak tarczowy, należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

 • Maksymalna średnica dziennika, który ma być przetwarzany. Maszyna ma ograniczenia co do średnicy kłody. Jeżeli rozważa się zastosowanie pionowego traka tarczowego, ograniczeniem jest wysokość słupów nośnych. Wersja pozioma ma ograniczenie w użytkowaniu, którym jest średnica użytej piły i moc silnika elektrycznego.
 • Maksymalna długość podawanego detalu jest określona przez wymiary zamontowanego stołu. Kłody nie będą podawane prawidłowo, jeśli większość z nich jest w stanie wolnym.
 • Maksymalna średnica tarczy tnącej, która ma być użyta. Należy zwrócić uwagę na średnicę siedziska, która często jest standardowa, ale mogą występować odstępstwa od tej wartości.
 • Liczba obrotów na minutę zainstalowanego silnika elektrycznego. W niektórych przypadkach można to dostosować. Regulacja odbywa się za pomocą napędu. W ostatnich latach traki kątowe zostały wyposażone w silniki elektryczne, które posiadają funkcję zmiany prędkości obrotowej wału wyjściowego.
 • Grubość rzazu określa ilość odpadów powstałych przy przecieraniu kłód. Rodzaj użytego ostrza decyduje o grubości cięcia.
 • Dostępność zautomatyzowanego systemu sterowania procesem. Istnieje duża liczba różnych maszyn, niektóre z nich mają konstrukcję, która zapewnia ręczne podawanie obrabianych przedmiotów, jak również narzędzi tnących. Niektóre modele posiadają również automatyczny posuw obrabianego elementu.
 • Moc zainstalowanego silnika elektrycznego. Wydajność piły tarczowej zależy od mocy zainstalowanego silnika: zbyt wysoka, wtedy będą wysokie koszty energii elektrycznej, niska - maszyna nie poradzi sobie z zadaniami. Ponadto należy rozważyć, do jakiego rodzaju sieci można podłączyć trak tarczowy. Wcześniej można było kupić modele zasilane napięciem 380 V, ale w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się wersje zasilane napięciem 220 V. Aby obliczyć koszt użytkowania maszyny, należy wziąć pod uwagę zużycie energii.
 • Wymiary i waga mogą być również uważane za ważne cechy konstrukcyjne.

Wniosek

Podsumowując, okrągły trak kątowy jest popularną wersją omawianego sprzętu, który w razie potrzeby można nabyć w przystępnej cenie. Może być stosowany zarówno w warsztacie domowym, jak i w firmie do prostych czynności.

Zobacz również