•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

Wiertarka stołowa GS2116K - Właściwości i zastosowania

Wiertarka stołowa GS2116K służy do technicznego wiercenia i gwintowania części wykonanych ze stopów metali kolorowych, żeliwa, metali i elementów niemetalowych. Urządzenie przeznaczone jest do pracy w zakładach pracy, w warsztatach naprawczych oraz w warunkach domowych.

Treść artykułu:

 • 1 Cechy użytkowania maszyny w pracy
 • 2 Opinie o maszynie
 • 3 Wskazówki bezpieczeństwa

Cechy użytkowe maszyny podczas pracy

Wiertarka stołowa GS2116K służy do wykonywania następujących prac:

 • nacinanie gwintów;
 • pogłębianie;
 • wiercenie;
 • rozwiercanie;
 • rozwiercanie.

Prosta konstrukcja maszyny sprawia, że jest ona łatwa w obsłudze. Zaletą tej maszyny jest również jej niezawodność i trwałość.

Aby pomyślnie przeprowadzić prace wiertnicze, operator może obliczyć odczyt głębokości za pomocą głębokościomierza lub ogranicznika. Operacje takie jak zmiana kierunku obrotów, włączanie i wyłączanie są kontrolowane przez pokrętło zmiany kierunku obrotów wrzeciona.

Producent maszyny dostarcza dodatkowe akcesoria, wśród których znajdują się:

 • klucz do szafki elektrycznej;
 • tuleja;
 • lampa;
 • klin.

Użytkownik może również zamówić inne akcesoria:

 • uchwyt do nacinania gwintów;
 • imadło;
 • trzpień;
 • głowica maszyny montażowej;
 • uchwyt do wiercenia.

W skład wyposażenia standardowego wchodzi również wyposażenie elektryczne, które służy do zasilania z trójfazowej sieci prądu przemiennego o ustalonym napięciu 380V i częstotliwości 50Hz. Pracę zapewniają asynchroniczne trójfazowe silniki elektryczne:

 • pompa elektryczna o mocy granicznej 0,18 kW;
 • silnik główny o mocy roboczej 0,75 kW.

Aby uniknąć wypadków, awarii, zwarć, zaleca się przeczytanie instrukcji obsługi. Nieprzestrzeganie instrukcji obsługi powoduje unieważnienie gwarancji.

Do prawidłowej obsługi maszyny wymagana jest ostrożność. Przy włączonej maszynie korba ręcznego mechanizmu zmiany kierunku jazdy musi znajdować się w pozycji neutralnej.

Mechanizm rozpoczęcia pracy na maszynie jest następujący:

 1. Uchwyt rewersyjny jest obracany do jednej z pozycji roboczych. Po zmianie trybu pracy, jeden z wbudowanych rozruszników jest uruchamiany za pomocą przełączników stykowych.
 2. Oba rozruszniki uruchamiają silnik główny. Wrzeciono przestaje się obracać, gdy dźwignia zmiany kierunku obrotów zostanie ustawiona w pozycji neutralnej.
 3. Gdy na maszynie znajduje się pompa elektryczna, jest ona uruchamiana za pomocą jednego z przełączników na panelu sterowania.
 4. W razie potrzeby można użyć światła zamontowanego na maszynie. Światło jest włączane za pomocą przełącznika w podstawie.
 5. Mechanizm maszyny jest wyposażony w czerwony popychacz, aby zapobiec awariom. Możliwe jest również zatrzymanie pracy za pomocą przełącznika wejściowego.

Konstruktorzy urządzenia przewidzieli mechanizmy zabezpieczające przed zwarciem, które są wbudowane w obwody elektryczne. Ochrona transformatora i silnika realizowana jest za pomocą wyłącznika z automatycznym mechanizmem.

Silnik jest zabezpieczony nie tylko przed zwarciami, ale również przed przeciążeniami roboczymi. W celu ochrony mechanizmu elektrycznego przed takimi negatywnymi zjawiskami, w urządzeniu zintegrowane są przekaźniki termiczne wyzwalające.

Nie należy się spieszyć z rozpoczęciem pracy na maszynie. Możliwe jest rozpoczęcie pracy po zadziałaniu lampki.

Podczas pracy wiertarki stołowej może dojść do sytuacji awaryjnej, gdy jeden z komponentów ulegnie uszkodzeniu. Specyfikacje techniczne urządzeń opisują takie mechanizmy bezpieczeństwa:

 • istnieje możliwość naciśnięcia przycisku zatrzymania awaryjnego;
 • przekaźniki termiczne;
 • Zabezpieczenie zerowania, które zapobiega niezamierzonemu wznowieniu pracy po odcięciu zasilania lub przerwie w dostawie prądu;
 • Nie można uruchomić maszyny, jeśli dźwignia zmiany kierunku jazdy nie znajduje się w pozycji neutralnej.

Prace instalacyjne przy maszynie muszą być wykonane przez elektryka. Tylko elektryk może podłączyć powerpack do sieci z zachowaniem wystarczającego bezpieczeństwa. Do przyłącza sieciowego nadaje się tylko kabel czterożyłowy o przekroju co najmniej 1,0 mm². Jeśli taki kabel nie jest dostępny, można użyć wiązki z izolowanych drutów miedzianych.

Przed użyciem maszyny do jakiejkolwiek pracy, użytkownik musi sprawdzić ogólny stan techniczny maszyny. W przypadku wykrycia jakichkolwiek usterek, użytkownik powinien zgłosić je sprzedawcy, aby wadliwe urządzenie mogło zostać wymienione w odpowiednim czasie.

Informacje zwrotne dotyczące wydajności maszyny

Na rynku dostępna jest szeroka gama maszyn. Z tego powodu wybór może być trudny. Pytanie sprzedawców może skutkować wyborem niewłaściwego produktu, ponieważ są oni zainteresowani sprzedażą.

Aby nie dokonać złego wyboru, można przestudiować opinie o maszynie przez konsumentów, którzy doświadczyli jej działania.

Maszyna GS2116K jest dość często spotykana na rynku. Nierzadko można znaleźć opis tego urządzenia. Na specjalistycznych forach można znaleźć wiele informacji na temat różnic w modyfikacjach tego typu urządzeń.

Nabywcy zwracają uwagę na stabilną pracę urządzenia w przedsiębiorstwach, niezawodność, dobrą trwałość. Mimo, że gwarancja na urządzenie jest ważna tylko przez rok, nie ma wzmianki o tym, że urządzenie to kiedykolwiek zepsuło się komukolwiek w okresie jednego roku. Wręcz przeciwnie, często pojawia się informacja, że jest on używany od wielu lat.

Maszyna ma wiele zalet w porównaniu z konkurencją. Należy zauważyć, że wbudowana skrzynia biegów nie jest obecna w każdym podobnym modelu. Jeden z użytkowników forum znalazł tę zaletę porównując maszynę GS2116K z 2M112.

Jedną z zalet GS2116K jest obecność bocznego uchwytu do przełączania na tryb pracy i cofania. Uchwyt może się odkręcić podczas pracy, ale można go przywrócić do pierwotnej pozycji przy niewielkim wysiłku.

Nie jest rzadkością, że działania użytkowników mogą być przyczyną wypadków. Jeden z użytkowników forum zauważa, że nie trzeba się martwić o pęknięcia, ponieważ maszyna ma wbudowany automatyczny mechanizm zabezpieczający przed pęknięciem, co zostało niechcący sprawdzone w praktyce. Okazuje się, że urządzenie nie psuje się nawet jeśli zapomnimy wyciągnąć klina i w tym stanie nadal włączymy urządzenie. Ku zdziwieniu pracowników, urządzenie nie pękło. Najwyraźniej stało się tak, ponieważ wbudowane jest sprzęgło przeciążeniowe bezpieczeństwa.

Pracownicy korzystający z maszyny wymieniają nie tylko pozytywne aspekty jej użytkowania, ale również te negatywne. Wśród negatywnych aspektów doświadczenia związanego z obsługą i instalacją wymienia się dwa: duży ciężar maszyny i jej wysoki koszt.

Zgodnie z danymi technicznymi maszyna waży 140 kg. Ciężar ten może utrudniać rozładunek i przemieszczanie sprzętu. Do przemieszczenia maszyny na miejsce pracy może być konieczna skoordynowana praca czterech osób.

Istotną wadą jest wysoki koszt urządzenia. Maszyna przeznaczona do pracy może nie być dostępna dla każdego. Jeśli używasz go do regularnej pracy, będzie warto i na pewno się opłaci, ale jeśli potrzebujesz go do okazjonalnej pracy, będziesz lepiej szukać tańszej alternatywy.

Środki ostrożności

Aby uniknąć obrażeń ciała, należy pamiętać o zasadach pracy ze złożonymi urządzeniami elektromechanicznymi:

 • Maszyna nie może być obsługiwana przez osoby, które nie przeszły odpowiedniego szkolenia.
 • Przed pierwszym użyciem maszyny należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń elektrycznych.
 • Przedmioty obrabiane nie mogą być prawidłowo zamocowane w imadle.

GS2116 to doskonały zakup dla każdej firmy. Dzięki wbudowanemu systemowi zapobiegającemu uszkodzeniom, posiada dobrą odporność na zużycie. Raz zakupiona maszyna może być użytkowana przez wiele lat.

Zobacz również