•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

Wytaczarki diamentowe - rodzaje i cechy

Wytaczarki diamentowe są stosowane w dziedzinie szlifowania stożkowych powierzchni obrotowych, specjalnych rowków i powierzchni czołowych, odpowiednich do dokładnego wytaczania płaszczyzn cylindrycznych. Maszyny tego typu stosowane są w ostatnim etapie procesu szlifowania otworów. Dokładne wytaczanie gwarantuje gładką powierzchnię metalu i 100% dokładność wykonania różnych kształtów wgłębień.

Ten typ maszyny wyposażony jest w dwa rodzaje mechanizmów:

  • węglik spiekany - stosowany do cięcia stali i materiałów żeliwnych;
  • diamentowa - służy do cięcia tworzyw sztucznych, gumy wulkanizowanej i innych materiałów syntetycznych.

Prawie wszystkie modele wiertarek diamentowych ze sterowaniem numerycznym są używane nie tylko do tworzenia części do silników samochodowych, ale także do tworzenia precyzyjnych części do silników różnych innych maszyn lub innych urządzeń. Oprogramowanie to jest oparte na komputerowym systemie sterowania, który obsługuje napędy obrabiarek.

Aby zrozumieć działanie obrabiarki, wykonuje się specjalny schemat kinematyczny, przedstawiający kolejność przekazywania ruchu z silnika obrabiarki na pozostałe jej organy robocze, a także ich wzajemne powiązania.

Treść artykułu:

  • 1 Dokładne wytaczanie
  • 2 Rodzaje obrabiarek
  • 3 Tokarka półautomatyczna do obróbki wykańczającej i wytaczania 2705
  • 4 Jednostronna wytaczarka diamentowa 2706

Drobna nuda

Jest to ostatni etap szlifowania otworów, który przeprowadza się przy użyciu narzędzi o wysokiej wytrzymałości - diamentowych lub węglikowych. Wiertarka diamentowa przeznaczona jest do wytaczania elementów z tekstolitu, metali nieżelaznych, gumy, ebonitu i innych materiałów syntetycznych. Obejmuje to tuleje, korbowody, tuleje, tuleje, tuleje, gniazda sworzni tłokowych, głowice cylindrowe i wiele innych. Wytaczanie takie odbywa się w procesie płytkiego wgłębiania, przy wysokiej prędkości skrawania, co zapewnia najniższą chropowatość polerowanych elementów.

Diamentowy typ wytaczania gwarantuje, że nie występuje efekt ostrzenia (tzn. cząstki ścierne wykonują miękką obróbkę warstwy wierzchniej obrabianych przedmiotów). Efekt ten występuje podczas honowania, szlifowania i wykańczania przyszłej części. Zmniejsza to odporność części na zużycie.

Rodzaje maszyn

Istnieją cztery rodzaje wiertarek diamentowych: pionowe i poziome, wielowrzecionowe i jednowrzecionowe, w zależności od liczby wrzecion. Pionowe maszyny jednowrzecionowe są wyposażone w oddzielny napęd z głównym ruchem, a mianowicie ruch kołowy wrzeciona jest wytwarzany dzięki przekładni pasowej. Typy poziome przeznaczone są do pracy precyzyjnej i posiadają silnik umieszczony poza maszyną, bez przekładni i z napędem pasowym wrzecion. Wymienne i stopniowane koła pasowe służą do ustawiania intensywności obrotów.

Modele pionowe z pojedynczym wrzecionem przenoszą ruch posuwowy przez specjalne wrzeciono, natomiast modele poziome z maszynami dwu- lub jednostronnymi wykorzystują specjalny uchwyt, który pewnie mocuje przyszły gotowy produkt. Stół wykonuje cały szereg skomplikowanych ruchów roboczych, podając obrabiany przedmiot do różnych głowic wrzeciona, które są zamocowane na specjalnych mostach. Specjalistyczna wytaczarka diamentowa działa na nieco innej zasadzie: przenoszenie odbywa się dzięki głowicom wrzecion, podczas gdy sam przedmiot obrabiany jest zamocowany w stałej pozycji.

Półautomatyczna maszyna do wytaczania i wykańczania 2705

Diamentowa wytaczarka 2705 z funkcją autoprogramowania cyklu, przeznaczona do szlifowania powierzchni cylindrycznych, precyzyjnie stożkowych lub kształtowych, do wycinania rowków, przycinania krawędzi wewnętrznych lub zewnętrznych. Możliwości tej maszyny pozwalają na jednoczesną obróbkę kilku małych otworów w elementach o małym kalibrze w zaledwie kilku przejściach.

Konstrukcja maszyny umożliwia mocowanie obrabianych przedmiotów na powierzchni roboczej za pomocą specjalnego uchwytu, który wytwarza przekładnię roboczą z szybkim zjazdem i bezstopniową regulacją prędkości. Maszyna 2705 jest odpowiednia do stosowania w firmach i fabrykach zajmujących się produkcją wielkoseryjną i masową elementów metalowych.

Charakterystyka wytaczarki diamentowej 2705:

  • kaliber otworu wiertniczego - 8-200 mm;
  • wymiary płaszczyzny stołu - 320x500 mm;
  • napięcie wynosi 220/380 V;
  • liczba głowic wrzecionowych zamocowanych na moście - 3221.

Bardziej szczegółowy przegląd urządzenia pokazuje wagę i wiele innych cech produktu. Można również obejrzeć zdjęcia wiertarki diamentowej.

2706 jednostronna diamentowa wytaczarka i frezarka

Diamentowa wiertarka 2706 jest przeznaczona do wytaczania otworów cylindrycznych. Składa się on z obudowy, na której znajdują się dwa specjalistyczne mosty, a pomiędzy nimi przesuwa się stół poruszający się na prowadnicach łóżka. Instrukcja obsługi maszyny 2706 informuje, że maszyna pracuje na silniku elektrycznym, który jest zamontowany w łożu i osłonięty specjalną osłoną na wióry.

Aby zobaczyć, jak to działa, potrzebny jest schemat połączeń. Na łożu znajduje się agregat hydrauliczny, który dostarcza olej do siłowników napędzających przekładnie maszyny. Schemat połączeń pokazuje, że jest on sterowany za pomocą pilota i panelu hydraulicznego. Jeśli zapoznasz się z arkuszem danych produktu i jego charakterystyką, zauważysz, że cały sprzęt elektryczny jest umieszczony w specjalnej szafie.

Przy wyborze wiertarki diamentowej należy zwrócić uwagę na schemat połączeń i arkusz danych urządzenia, ponieważ nie wszystkie produkty działają zgodnie z tym samym schematem. Niektóre z nich są zaprojektowane tak, aby mogły obrabiać różne elementy silnika w wyższym standardzie. Ponadto, każdy model wiertarki diamentowej jest przeznaczony do tworzenia określonych części i mocowań, a inne części nie mogą być obrabiane.

Zobacz również