•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

3D Porównaj do 2D CAD Rysunek, Jaka jest różnica i zalety?

W przeszłości projektanci musieli używać prostych narzędzi, takich jak papier i ołówek, aby narysować rysunki części. Wraz z pojawieniem się i zastosowaniem oprogramowania CAD, zmieniło ono metody projektowania i produkcji w przemyśle wytwórczym, a wkrótce weszło do procesu obróbki CNC. Pliki CAD są zwykle używane do projektowania mechanicznego i produkcji, a to sprawia, że rysunek jest bardziej zautomatyzowany i dokładny. Korzystając z plików CAD, można sprawdzić każdy szczegół części, nawet w tym cechy wewnętrzne, i może powiększyć w modelu 3D i obracać na dowolnej osi, aby lepiej zrozumieć części. Ponadto, CAD umożliwia symulację ruchu przedmiotu obrabianego w procesie produkcji CNC. (Related Post Jak przygotować rysunki CAD do obróbki skrawaniem)

Większość producentów przyjęła 3D CAD, jeśli spróbujesz wybrać lepszą opcję między 2D i 3D CAD, i zobaczyć różnicę między 2D i 3D rysunków CAD, pokażemy również zalety 3D CAD w porównaniu do 2D, Pomóż znaleźć idealne rozwiązanie.

Różnica między 2D i 3D CAD Rysunek

1. Definicja

2D CAD to dwuwymiarowe projektowanie wspomagane komputerowo, 3D CAD to trójwymiarowe projektowanie wspomagane komputerowo.

2. Wyrażenie

2D to wyświetlanie informacji o długości i wysokości na płaskiej powierzchni bez głębi. 3D to rysunki lub modele 3D, które opisują obiekty pod względem wysokości, szerokości i głębokości.

3. Geometria

Rysunki inżynierskie 2D CAD są związane z prostokątami, kwadratami, trójkątami, wielokątami itp., natomiast rysunki inżynierskie 3D obejmują cylindry, sześciany, kule, ostrosłupy, graniastosłupy itp.

4. Pomiar/jednostka

Rysunki inżynierskie 2D są zazwyczaj mierzone w jednostkach kwadratowych (takich jak cm²), podczas gdy pomiary 3D są mierzone w jednostkach sześciennych cm³ i litrach kwarty.

5. Elementy

W systemach CAD 2D, rysunki produktów i projektów inżynierskich są zwykle postrzegane jako zbiór elementów geometrycznych (takich jak punkty, linie, okręgi, łuki, itp.), które zależą od modelu geometrycznego. Rdzeniem systemu CAD 3D jest model 3D produktu, który reprezentuje rzeczywisty kształt produktu na komputerze. Model ten zawiera różne informacje o punktach, liniach, powierzchniach i encjach geometrii wyrobu.

6. Prezentacja

Ponieważ rysunki inżynierskie 2D CAD są płaskie, projektanci muszą zrozumieć wygląd produktu końcowego, co może być trudne dla osób, które nie mają wykształcenia technicznego. Używając modelu 3D CAD, możemy zobaczyć produkt końcowy, ale większość ludzi może zrozumieć projekt. Kiedy używamy modeli 3D do demonstrowania konsumentom i pracownikom, łatwiej jest pokazać i wyjaśnić produkty.

Główne korzyści wynikające z przejścia z 2D na 3D

Ze względu na rozwój projektowania 3D, produkcja cyfrowa przeszła ogromne zmiany. Wykorzystanie technologii 3D CAD ma wiele zalet, w tym bogatsze środowisko projektowe, niższy margines błędu i szybszą ścieżkę produkcyjną. W końcu w świetnym projektowaniu chodzi o optymalizację i znalezienie najłatwiejszej i najszybszej drogi od innowacyjnych pomysłów do gotowych produktów.

Ogólnie rzecz biorąc, w zakresie projektowania mechanicznego, w porównaniu z 2D CAD, zalety technologii i oprogramowania 3D CAD są następujące:

Poprawa jakości projektu

Dzięki wsparciu technologii 3D CAD, nowoczesna produkcja maszyn wykorzystuje zaawansowane metody projektowania w celu poprawy poziomu projektowania i zapewnienia jakości produktu, w tym optymalizacji, wirtualnego projektowania produktu, analizy naprężeń metodą elementów skończonych, symulacji ruchu itp. Integracja z technologią informacyjną. Ponadto, CAD i CIMS są również wykorzystywane do organizowania produkcji, co promuje nowy rozwój projektowania produktów mechanicznych.

Zwiększenie produktywności projektantów

Modelowanie 3D CAD pomaga projektantom wizualizować elementy mechaniczne w 3D na początkowym etapie i wprowadzać zmiany natychmiast, gdy są potrzebne. Może to poprawić produktywność projektanta, ponieważ nie musi on później ponownie sprawdzać projektu.

Łatwość zapisu

Tradycyjne metody rysowania obejmują ręczne rejestrowanie różnych aspektów części mechanicznych, co jest żmudnym procesem i wymaga dużej dokładności. Modelowanie 3D CAD jest preinstalowane z elastycznymi opcjami dokumentacji, takimi jak rejestrowanie geometrii i rozmiaru produktu, specyfikacji materiałowych, zestawień materiałów itp.

Zgodność z międzynarodowymi standardami

Zastosowanie projektowania 3D CAD zapewnia zgodność projektu z międzynarodowymi standardami. CAD obsługuje platformy rysunkowe BSI, ANSI, DIN, CSN, GB, ISO i GOST. Zgodność z normami przemysłowymi poprawia komunikację wewnętrzną i prowadzi do lepszej wydajności.

Automatyczne przerysowywanie projektu

Przerysowywanie ukrytych części komponentów jest kłopotliwym zadaniem dla projektantów, którzy używają tradycyjnych technik rysowania. 3D CAD automatycznie przerysowuje linie i linie przerywane części ukrytych przed innymi projektowanymi częściami mechanicznymi. W przypadku jakichkolwiek zmian w projekcie, 3D CAD automatycznie przerysuje linie i linie przerywane, aby wyeliminować możliwość popełnienia błędu.

Skrócenie czasu projektowania

Tradycyjne oprogramowanie CAD do rysowania i istniejące dwuwymiarowe oprogramowanie do rysowania nie może zrealizować projektu parametrycznego. Jednak w procesie parametrycznego i zmiennego projektowania 3D CAD, części mogą być zmieniane zgodnie ze zmianą wielkości konstrukcji, aby osiągnąć odpowiedni efekt. Podobnie, gdy rozmiar i kształt części ulegają zmianie, inne powiązane struktury również się zmienią. W ten sposób technologia 3D CAD może pomóc projektantom zmniejszyć wiele nakładów pracy, skrócić czas pracy i zwiększyć wydajność pracy o 3-5 razy.

Zapewnienie klientom lepszej wizualizacji

Oprogramowanie CAD umożliwia projektowanie 3D w celu wyświetlania cech strukturalnych komponentów w sposób żywy i intuicyjny. Podczas projektowania części, projektanci mogą używać encji 3D, a nawet encji 3D z bardzo złożonymi ograniczeniami, w celu wdrożenia symulacji montażu i operacji symulacyjnych na etapie projektowania, dzięki czemu projekt jest bliższy rzeczywistemu procesowi. Można nawet animować komponenty i obserwować warunki pracy. Grafika wizualna może pomóc klientom lepiej zrozumieć cechy i atrybuty komponentów.

Zapisywanie danych i rysunków

Projekty stworzone w systemie CAD można łatwo zapisać w celu wykorzystania ich w przyszłości. Niektóre standardowe komponenty nie muszą być przeprojektowywane, co oszczędza wiele czasu przy tworzeniu przyszłych projektów.

Zapisywanie danychosty

Oprogramowanie CAD 3D zawiera wiele standardowych komponentów projektowych, uwalniając projektantów od kłopotów związanych z przeprojektowywaniem od podstaw. To oszczędza krytyczny czas i pieniądze. Ponadto, licencjonowane oprogramowanie do modelowania jest bardzo drogie, więc outsourcing modelowania 3D CAD jest pierwszym wyborem, ponieważ pozwala na dalszą oszczędność kosztów.

Ułatwienie CAD/CAM Integracja

W tradycyjnym projektowaniu, obróbka CNC jest rysunkiem opartym na projekcie CAD, więc nieuniknione jest, że istnieją dwa zestawy tych samych danych części w CAD i CAM, co może łatwo spowodować zamieszanie w zarządzaniu. Ponieważ projektowanie 3D może realizować integrację CAD/CAM, technologia 3D CAD wspiera cały proces produktu od projektu do produkcji. Dzięki integracji informacji i automatyzacji przepływu informacji, CAM może bezpośrednio uzyskać informacje CAD do przetwarzania, zapewniając w ten sposób, że produkt uzyskany w wyniku przetwarzania jest całkowicie zgodny z projektem.

(Related Post: 6 technik importowania rysunków CAD)

Zobacz również