•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

W jaki sposób obróbka CNC przynosi korzyści firmie i poprawia jej wyniki?

Wiele firm prowadzi działalność produkcyjną. Osoby, które pracowały w branży produkcyjnej, wiedzą, jak ważne jest posiadanie niezawodnych narzędzi, które mogą wspomóc proces produkcji. Aby odnieść sukces w coraz bardziej konkurencyjnym przemyśle, trzeba zrozumieć znaczenie technologii. Wszystko, co jest związane z inżynierią lub projektowaniem, wymaga pewnego rodzaju maszyn CNC, a firmy na całym świecie korzystają z tych urządzeń. Komputerowe sterowanie numeryczne lub maszyny CNC są szeroko stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu i stopniowo zastępują maszyny ręczne, takie jak frezarki pionowe, maszyny formujące, strugarki i tokarki centralne, co może skrócić czas produkcji, zwiększyć wydajność i zapewnić wyższą jakość produktów.

W tym artykule omówimy korzyści komercyjne płynące z obróbki CNC oraz szczegółowo przedstawimy, w jaki sposób ten rodzaj obróbki może przynieść korzyści Twojej firmie.

Co to jest obróbka CNC?

CNC oznacza obróbkę sterowaną numerycznie za pomocą komputera, która może automatycznie obsługiwać części maszyn, w tym tokarki, frezarki, szlifierki, formierki, frezarki itp. bez konieczności udziału operatora komputera. W porównaniu z obróbką ręczną, obróbka CNC pozwala osiągnąć wykładniczo szybszy i dokładniejszy poziom produkcji dzięki zastosowaniu wielozadaniowości. W tym procesie do wykonania zadania wykorzystuje się wiele osi jednocześnie.

Komputer sterujący tą maszyną nie jest zwykłym komputerem stacjonarnym. Mózg CNC znajduje się w konsoli i jest zaprogramowany za pomocą "kodu G" napisanego specjalnie dla obróbki CNC. Kod ten zawiera elementy sterujące posuwem, koordynacją, prędkością i położeniem. Kod ten pomaga również w generowaniu dokładnych i spójnych części, które ostatecznie służą jako produkt lub element konstrukcyjny produktu.

Obróbka CNC obejmuje precyzyjne, szybkie ruchy, które mogą przyspieszyć produkcję, dostosować ją do potrzeb klienta i zapewnić wiele możliwości zysku. (Co to jest obróbka CNC, wszystko o obróbce CNC)

Istnieją trzy podstawowe rodzaje obróbki CNC:

Frezowanie: Proces ten polega na umieszczeniu części na łożu i usunięciu materiału za pomocą obrotowego narzędzia tnącego, dzięki czemu powstają produkty o różnych kształtach.

Toczenie: Proces ten polega na zamocowaniu części na uchwycie obrotowym i użyciu stałego narzędzia tnącego do usunięcia materiału, co daje w efekcie produkt końcowy o symetrycznej osi.

EDM: W tym procesie stosuje się kontrolowane wyładowanie w celu uzyskania pożądanego kształtu.

Obróbka CNC Zastosowanie

Przedsiębiorstwa mogą potrzebować części, uszczelek, tulei, wałów, rozdzielaczy, form, uchwytów, form i dowolnej innej liczby części. Ogromną zaletą obróbki CNC jest to, że nie tylko może ona pracować w różnych środowiskach, ale także może wykonać pracę szybciej i czyściej niż jakakolwiek inna metoda, zwiększając tym samym ogólny zysk przedsiębiorstwa.

Obróbka CNC ułatwia i przyspiesza wiele podstawowych zadań związanych z obróbką metali:

Dzięki obróbce CNC zakres zastosowań jest nieograniczony. Można użyć dowolnej ilości dowolnego metalu, w tym aluminium, stali węglowej, nierdzewnej, tytanu, mosiądzu itp. Obróbka CNC może być również stosowana do innych materiałów, takich jak drewno, srebro, tworzywa sztuczne itp.

Technologię tę można wykorzystać do produkcji dużej liczby akcesoriów, wałów, rozdzielaczy, form, uchwytów i innych części. Inne zastosowania CNC obejmują:

 • Wytaczanie
 • Cięcie
 • Wiercenie
 • Grawerowanie
 • Obróbka czołowa
 • Szlifowanie
 • Rowkowanie
 • Frezowanie
 • Obróbka skrawaniem
 • Frezowanie
 • Wykrawanie
 • Ścinanie
 • Kształtowanie
 • Teksturowanie
 • Gwintowanie
 • Toczenie

Krótko mówiąc, dzięki obróbce CNC można uzyskać dowolny komponent lub produkt odpowiedni dla danej firmy. Branże wykorzystujące obróbkę CNC to między innymi: lotnictwo i kosmonautyka, rolnictwo, motoryzacja, budownictwo, stomatologia, elektronika, żywność i napoje, jubilerstwo, wojsko, poligrafia i transport.(Branże, które odnoszą korzyści z obróbki CNC i produkcji)

Korzyści biznesowe wynikające z obróbki CNC

1. Poprawa wydajności

Wydajność jest kluczową kwestią w każdej firmie produkcyjnej, ponieważ błędy ludzkie lub marnotrawstwo siły roboczej mogą prowadzić do niewykwalifikowanych procesów i utraty pieniędzy. Plotery CNC mogą pomóc wyeliminować te problemy, ponieważ są one zautomatyzowane dzięki technologii, więc można wyeliminować ludzkie błędy w projektowaniu i zastosowaniu. Bardziej wydajne operacje produkcyjne mogą pomóc w obniżeniu kosztów pracy i materiałów, zapewniając jednocześnie wyższą jakość produktów i zwiększając zyski.

2. Mniejsza ilość pracy

Ręczna obróbka lub praca wymaga co najmniej grupy wykwalifikowanych operatorów. Obróbka CNC zmniejsza zapotrzebowanie na operatorów ręcznych, a tym samym obniża koszty pracy.

Niektórzy opłakują utratę technologii ręcznych tokarek i frezarek, ale technologie te są w stanie przetrwać, a nawet rozkwitnąć w utrzymującym się środowisku wysokoprodukcyjnym. W rzeczywistości rozwój obróbki CNC doprowadził do powstania nowych gałęzi przemysłu oraz do rozwoju kursów edukacyjnych dla programistów i operatorów CNC.

Tak długo, jak istnieje technologia, dziedzina programowania i obsługi maszyn CNC zawsze była rozwijającą się ścieżką kariery, ale wraz z nadejściem ery danych sytuacja stała się jeszcze lepsza. Praca w tej dziedzinie przynosiła znaczne wynagrodzenie, a zapotrzebowanie na starszych programistów i operatorów było zawsze wysokie.

3. Przejęcie innych zadań i rozszerzenie działalności

Frezarki CNC mogą zaspokoić potrzeby najbardziej zapracowanych warsztatów i przedsiębiorstw. W rezultacie stały się one ważnymi narzędziami dla ambitnych firm produkcyjnych, które chcą działać na szybko rozwijającym się i bardzo konkurencyjnym rynku. Niezależnie od tego, czy Twoje zadania wymagają imponujących możliwości obsługi papieru, czy też chcesz nadać swoim produktom imponujące wizualnie wymiary trójwymiarowe, frezarki CNC mogą pomóc Ci w osiągnięciu celów biznesowych. Może to również pomóc w zarządzaniu napiętą pracą, a z czasem w rozszerzeniu działalności.

4. Różnorodność zastosowań

Inną ważną korzyścią z inwestycji w plotery CNC jest to, że mają one wiele zastosowań w firmie. Obejmują one cięcie, frezowanie, grawerowanie, grawerowanie i wiercenie oraz cięcie innych materiałów, takich jak kamień, szkło i blacha. Dlatego można je wykorzystać do wykonania wielu produktów w wielu branżach, co daje niezależnym firmom możliwości rozwoju i dywersyfikacji bez konieczności ponoszenia dużych inwestycji. Jeśli zakupisz ploter CNC od renomowanego dostawcy, zwykle otrzymasz kompleksową usługę gwarancyjną obejmującą części, robociznę i roczny serwis, co zapewnia większy spokój i wartość dla Twoich ciężko zarobionych pieniędzy.

5. Prosty i łatwy w obsłudze

Kiedy nauczysz się obsługi, maszyny CNC są bardzo łatwe w użyciu. Zaawansowane sterowanie maszyną i możliwości programowania oznaczają, że skomplikowane operacje obróbkowe są łatwiejsze do wykonania. W przypadku stosowania maszyn CNC do produkcji elementów, które przeszły kontrolę, kolejne części muszą być przynajmniej sprawdzone. Ponadto operatorzy maszyn mogą wprowadzać ulepszenia lub zmiany przy minimalnych kosztach lub opóźnieniach.

Podsumowując, dzisiejsze wysoce konkurencyjne środowisko oznacza, że maszyny CNC przyniosą korzyści każdej firmie produkcyjnej, usprawniając procesy i zwiększając zyski.

SANS Machining posiada certyfikat ISO 9001:2015 i specjalizuje się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych, które obejmują wykorzystanie niestandardowego projektowania części, obróbkę CNC i wysoce zautomatyzowane możliwości produkcyjne. Jeśli szukasz usług obróbki CNC, SANS Machining jest dobrym wyborem. Wyślij rysunek po wycenę teraz!

Zobacz również