•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

Jak przygotować rysunki CAD do obróbki skrawaniem Produkcja

Niezależnie od tego, czy są to części metalowe, czy plastikowe, rysunki CAD są bardzo ważne dla projektowania i wytwarzania gotowych produktów. Komputerowe przetwarzanie rysunków CAD pomaga nam rozwiązać te problemy, ale większość projektantów lub twórców produktów może nie w pełni zrozumieć proces produkcji dokumentów w warsztacie Jak to jest używane, więc w większości przypadków zawsze będą dostarczać jeden z nich, aby poprosić o ofertę lub produkcję.

Dzisiaj, z perspektywy producenta, wyjaśnić, dlaczego zawsze poprosić o dostarczenie rysunków CAD, w tym 2D i 3D rysunki razem, tak, że można użyć komputera do produkcji dwóch różnych formatów dla nas, tak aby produkować szybciej i dokładniej części precyzyjne, które spełniają wymagania.

Co to jest rysunek 3D CAD?

3D CAD jest skrótem od Computer Aided Design (projektowanie wspomagane komputerowo). Jest to system techniczny używany głównie przez inżynierów, architektów i artystów do projektowania i tworzenia rysunków dokumentacji technicznej. Oprogramowanie 3D jest używane do tworzenia modelu danych, który zawiera wszystkie dane wymiarowe części, nawet jeśli nie są one wyświetlane na ekranie w danym momencie. To co widzisz na ekranie zazwyczaj wygląda jak obiekt bryłowy, który może być obracany i oglądany pod dowolnym kątem, zapewniając widzowi głęboką perspektywę.

Niektóre z najlepszych programów 3D obejmują UG, Solidworks, rhino, Catia itp. Interakcja między rysunkami 3D CAD a użytkownikami jest wyższa, a proces 3D stał się bardzo dokładny i szybki, co pozwala producentom na masową produkcję wyrobów. Rysunek 3D CAD jest bardzo skutecznym oprogramowaniem dla produkcji naszego producenta, które może pomóc producentowi w produkcji różnych kształtów w bardzo prosty sposób.

Jak plik 3D CAD jest używany w produkcji?

W produkcji części do obróbki skrawaniem, pliki 3D mają kilka ważnych celów.

Po pierwsze, może to pomóc producentowi zrozumieć fizyczną objętość i geometrię części, a zrozumienie rozmiaru może pomóc zamówić zapasy surowców. Jeśli jest to zespół produktu, możemy zobaczyć jego funkcję produktu i cel projektu.

Po drugie, ponieważ pliki 3D zawierają surowe dane, mogą być używane do generowania programów cięcia dla każdego rodzaju procesu obróbki CNC. W tym przypadku, model 3D staje się kodem G, który mówi ścieżkę podjętą przez sterowaną komputerowo maszynę do wycięcia kształtu z surowego materiału. Obrabiarka CNC może frezować i toczyć różne kształty, aby ukończyć końcowy produkt końcowy.

Plik 3D może również pomóc nam obliczyć dokładną wagę części, aby sprawdzić objętość i opakowanie produktu. Możemy dokładnie wiedzieć, jak Twój produkt lub części będą pakowane.

Co to jest rysunek 2D CAD?

Rysunek 2D CAD jest techniką używaną przez kreślarzy do projektowania, rysowania i edycji ilustracji technicznych. Rysunek 2D CAD jest dwuwymiarowym rysunkiem liniowym, który pokazuje tylko jedną stronę części. Jego zasada działania jest podobna do zdjęcia części. Rysunki 2D CAD są najczęściej tworzone cyfrowo przy użyciu oprogramowania graficznego, lub mogą być bezpośrednio eksportowane z modelu 3D za pomocą kliknięcia przycisku. Projektanci zazwyczaj muszą wykonać trzy różne widoki, aby wyświetlić całą część, a niektóre inne szczegóły są potrzebne.

Jak plik 2D CAD jest używany w produkcji?

Rysunki 2D CAD są kluczowymi punktami dla naszych producentów. Zazwyczaj możemy używać plików 2D, aby dowiedzieć się więcej szczegółowych informacji o naszych produktach lub częściach. Każdy inżynier mechanik musi określić każdy ważny szczegół lub obszar, aby powiedzieć producentowi wszystkie ważne rzeczy o części i jak chce, aby część wyglądała, czuła i funkcjonowała. Wszystkie pliki CAD 2D powinny zawierać co najmniej:

  • Wymiary fizyczne i tolerancje
  • Rozmiar otworów, położenie i typ gwintu
  • Chropowatość powierzchni
  • Wykończenie powierzchni i kolor
  • Typ materiału
  • Promień naroża
  • Wymiary krytyczne

W przypadku obróbki ręcznej, plik rysunku 2D musi zawierać wystarczającą ilość informacji, aby utworzyć wszystkie cechy części. Wykwalifikowani maszyniści są dobrzy w interpretowaniu rysunków projektowych, aby ręcznie przekształcić je w gotowe produkty. Dla nowoczesnych urządzeń CNC, ten typ rysunku jest najczęściej używany do oznaczania obróbki wykończeniowej powierzchni i sposobu mierzenia części.

Tylko Ty (projektant) wiesz, jak dana część będzie używana i jakie są jej kluczowe funkcje. Nasi inżynierowie projektanci i inżynierowie mechanicy muszą zrozumieć, jak używać go do produktów, lub funkcji i zastosowań części, i oznaczyć wszystkie te informacje jako rysunki inżynierskie 2D. Kiedy są one jasne, mogą wiedzieć, czego wymaga klient końcowy, tak aby spełnić Twoje oczekiwania dobrze.

Jeśli wyświetlane są tylko rysunki inżynierskie 2D używane do produkcji części do obróbki CNC, nadal musimy produkować pliki 3D, które zmniejszą czas i koszty naszych producentów, dzięki czemu możemy cytować i produkować w krótszym czasie. Pamiętaj, jeśli chodzi o obróbkę CNC, pliki 3D będą używane do tworzenia części i 2D do pomiaru części. (3D porównać do 2D rysunek CAD, co to jest różnica i zalety?)

Jak uzyskać rysunki CAD

Obecnie rysunki inżynierskie CAD stały się standardem w wielu branżach, a obecnie istnieje wiele darmowych i płatnych programów CAD, które mogą spełnić Twoje wymagania. Niektóre z najlepszych dostępnych programów CAD to SolidWorks i AutoCAD.

Jeśli chodzi o oprogramowanie techniczne, istnieje wielu inżynierów projektowych, którzy mogą wykonać te pliki dla Ciebie. Projektanci CAD często mają głębokie zrozumienie technologii CAD, co oznacza, że mogą szybko i skutecznie tworzyć treści wizualne odpowiednie dla Twojego produktu i mogą eksportować wymagane rysunki 3D i 2D zgodnie z wymaganiami, aby wysłać je do producenta. Jeśli niektórzy dostawcy mają możliwości projektowe, mogą również uzyskać oryginalne rysunki CAD od aktualnego producenta i na tej podstawie zoptymalizować projekt.

Każdy program CAD powinien być w stanie utworzyć potrzebne pliki, ale każdy program CAD ma swój własny typ pliku. Chociaż te natywne pliki zapewniają dużą elastyczność dla konkretnych programów, których używasz, nie wszystkie pliki można łatwo przekonwertować z jednego formatu na drugi.

Problemy z konwersją plików CAD spowolnią ogólną prędkość i mogą spowodować kosztowne opóźnienia, dlatego ważne jest, aby zrozumieć różne formaty plików. (Related Post 6 technik importowania rysunków CAD)

Popularne CAD File Formaty Type

Natywne formaty plików CAD

Natywne formaty plików CAD PTC Creo, Siemens NX, CATIA, SolidWorks, Autodesk Inventor i innych formatów są zastrzeżone i wymagają konwersji i weryfikacji w celu dalszego przetwarzania.

AutoCAD (.dwg): Jest to najpopularniejszy format plików CAD 3D, jest formatem oryginalnym. Jest to rodzimy format pliku programu Autodesk AutoCAD, który jest pierwszym szeroko stosowanym programem CAD w tej dziedzinie. Rozszerzenie jest skrótem od "rysunek", który jest zwartym formatem binarnym. W nagłówku przechowuje metadane, takie jak nazwa pliku, wersja, rozmiar i styl. W danych obiektu, przechowuje encje obiektu i obiekty niegraficzne, takie jak słowniki. W pliku zapisane są również informacje o klasie obiektu i mapowaniu obiektu.

Parasolid (.x_t): Parasolid jest programem do modelowania geometrycznego, którego rozszerzenie pliku zawiera informacje z pliku CAD 3D w rysunku, takie jak geometria, topologia i kolor. Najfajniejsze jest to, że pliki .X_T są eksportowane jako pliki tekstowe, co ułatwia ich import i eksport do różnych programów CAD.

Neutralne formaty plików CAD

Neutralny format 3D jest bardzo przydatny do współdzielenia pomiędzy różnymi programami CAD. Te formaty plików CAD 3D z natury gromadzą mniej metadanych niż lokalne pliki CAD, więc niektóre drobne szczegóły są tracone podczas korzystania z nich, ale są one doskonałe do współpracy.

Stereolitografia lub "Standardowy język teselacji" (.stl): Pierwotnie opracowany przez 3D Systems, format pliku STL wykorzystuje przybliżone trójkąty do opisania kształtu powierzchni i obszaru projektu 3D CAD. Opisuje on surowe dane bez określonych jednostek i jest używany do szybkiego prototypowania, drukowania 3D i produkcji komputerowej. Jest on zazwyczaj używany w formie binarnej, aby stać się bardziej kompaktowym i może być używany z różnymi innymi programami CAD.

STEP (.stp i .step): STEP to skrót od standardu wymiany danych modelu produktu. Przechowuje on obrazy 3D w formacie ASCII. Chociaż format pliku AMF 3D CAD przechowuje więcej informacji, wiele firm produkcyjnych woli używać STEP do wyceny części. Jego wymiana w standardzie ISO umożliwia dystrybucję danych 3D, dzięki czemu mogą być one przeglądane przez różne oprogramowanie CAD. .stp i .step są zamiennymi rozszerzeniami dla plików STEP.

Initial Graphics Exchange Specification (.iges): Jest to krajowy standardowy format plików CAD wynaleziony przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. IGES umożliwia użytkownikom wymianę schematów, szkiców, powierzchni swobodnych lub reprezentacji modeli produktów w postaci bryłowej. Został on zaprojektowany w celu automatycznej integracji wszystkich plików projektów lotniczych, a funkcja ta jest obecnie dostępna dla osób cywilnych, które używają tradycyjnych rysunków inżynierskich, modeli analitycznych i innych potrzeb produkcyjnych.

Zobacz również