•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

Wiertarka pionowa 2C125 - parametry i właściwości

Należąca do grupy urządzeń do cięcia metalu, wiertarka pionowa 2C125 jest używana do wszelkiego rodzaju prac wiertniczych. Maszyna może być używana do wiercenia, rozwiercania, gwintowania, pogłębiania i rozwiercania otworów. Ze względu na prostą konstrukcję i niewielki ciężar, maszyna ta nadaje się do wielu zastosowań w produkcji małoseryjnej, w warsztatach naprawczych i dla indywidualnych rzemieślników. Mimo swojej prostoty, maszyna może być stosowana również w większych firmach. Narzędzie robocze ze stali szybkotnącej i węglików spiekanych umożliwia obróbkę różnych materiałów konstrukcyjnych, zarówno metalowych jak i niemetalowych, w dużym zakresie wymiarów geometrycznych.

 

Charakterystyka maszyn

Wiertarka pionowa 2C125 posiada odwracalny silnik elektryczny prądu przemiennego o częstotliwości przemysłowej 50 Hz, co zwiększa możliwości obróbki materiału, a w szczególności gwintowania gwintownikami maszynowymi. Główne cechy techniczne:

  • prędkość obrotowa - od 90 do 2800 obr/min;
  • liczba prędkości - 9;
  • Zakres średnic otworów w stalach o niskiej i średniej twardości - od 3 do 31 mm;
  • zakres nacinania gwintów - od M3 do M22;
  • maksymalna wysokość obrabianego elementu - 900 mm;
  • odległość od osi wrzeciona do kolumny - 320 mm.

Model 2C125 posiada trójfazowy silnik elektryczny, przeznaczony do podłączenia do przemysłowej sieci trójfazowej 380 V. W zależności od wymagań klienta, silnik napędowy jest dostępny o mocy 1,1 lub 1,3 kW i prędkości obrotowej wirnika odpowiednio 1.110 lub 1.360 obr.

Dla ułatwienia obsługi kolumna pionowa posiada prostokątny stół, który może obracać się wokół kolumny i poruszać w pionie za pomocą przekładni ślimakowej. Gdy obrabiany element jest umieszczony na stole, jego maksymalna wysokość jest ograniczona do 500 mm. Maksymalna waga obrabianego przedmiotu umieszczonego na stole nie może przekraczać 100 kg.

Stół i podstawa urządzenia posiadają po trzy rowki teowe do mocowania elementów złącznych. Szerokość szczelin wynosi 14H12. Odległość między szczelinami wynosi 80 mm.

Wrzeciono jest obsługiwane ręcznie, a jego maksymalna wysokość wynosi 150 mm. Wysokość jest kontrolowana przez miernik głębokości wiercenia umieszczony z przodu głowicy wiercącej. Aby zapobiec samoczynnemu opuszczaniu się wrzeciona, maszyna wyposażona jest w sprężynową przeciwwagę.

W celu zamocowania narzędzia roboczego, model jest wyposażony w wewnętrzny stożek Morse'a 3. Pozwala to na szybką zmianę narzędzia roboczego do wykonywania różnych operacji technologicznych.

Model 2C125-04 posiada opcję automatycznego posuwu wrzeciona, co jest ważne przy nacinaniu gwintów w otworach z gwintownikiem maszynowym.

Parametry wagowo-wymiarowe

Maszyna uniwersalna posiada następujące parametry:

  • wymiary gabarytowe - 800x500x2060 mm;
  • powierzchnia zajęta - 0,4 m2;
  • masa - 450 kg;
  • Ilość oleju w układzie smarowania - 5 l.

Dla ułatwienia transportu i montażu kolumna pionowa wyposażona jest w specjalne ucho ukryte wewnątrz kolumny.

Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzania w procesie produkcji drobnych zmian w konstrukcji wiertarki pionowej, pod warunkiem zachowania parametrów technicznych wyrobu.

Środki ostrożności i wymagania dotyczące bezpieczeństwa podczas pracy z urządzeniem

Przy zakupie urządzeń wiertniczych konieczne jest wyjaśnienie możliwości wyposażenia ich w silniki elektryczne różnych typów. Szczegółowe dane i pełna specyfikacja techniczna zawarte są w karcie katalogowej produktu.

Ograniczona funkcjonalność tego modelu wiertarki pionowej, w przeciwieństwie do skomplikowanych i drogich urządzeń do obróbki metalu, nie jest poważną wadą. W dużej mierze dzięki swojej prostocie znacznie wzrasta niezawodność urządzeń, ułatwiona jest rutynowa konserwacja i naprawy, które polegają na wykonywaniu prostych czynności, nie wymagających specjalistycznych narzędzi i umiejętności. Cała konserwacja polega na regularnym sprawdzaniu oleju w układzie smarowania i zewnętrznym czyszczeniu przed pyłem i wiórami.

Prace mogą być wykonywane wyłącznie na sprawnym sprzęcie i przy użyciu sprawnych i bezpiecznie zamocowanych narzędzi.

Główną przyczyną przedwczesnej awarii maszyny jest nieprzestrzeganie instrukcji obsługi. Podstawowym warunkiem jest to, że prędkość obrotowa wrzeciona powinna być zmieniana dopiero po całkowitym zatrzymaniu silnika. Jeśli przestawienie jest trudne, należy ręcznie obracać głowicę wrzeciona aż do momentu, gdy przestawienie nastąpi w sposób pewny. Silnik jest hamowany automatycznie po zatrzymaniu się na maksymalnie 5 sekund. Narzędzie nie może być zatrzymywane ręcznie.

Terminowa wymiana oleju i kontrola poziomu oleju podczas pracy zapewniają niezawodną pracę przekładni w mechanizmie zmiany prędkości.

Aby zapewnić bezpieczeństwo przed porażeniem prądem, wszystkie urządzenia elektryczne muszą być uziemione przed podłączeniem do sieci. Obwód uziemiający instalacji musi być zgodny z przepisami. Wszelkie prace konserwacyjne przy urządzeniach elektrycznych wiertarki pionowej mogą być wykonywane tylko po wyłączeniu zasilania rozdzielnicy. Czytaj więcej na: http://sworzniowe.pl

Zobacz również