•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

Szybka i precyzyjna obróbka otworów

W celu osiągnięcia szybkiej i precyzyjnej obróbki wytaczania, konieczne jest zwrócenie uwagi na wpływ drgań zębów narzędzia na chropowatość powierzchni i trwałość narzędzia. Aby zapobiec zmniejszeniu dokładności obróbki i trwałości narzędzia, wybrane centrum obróbcze musi być wyposażone we wrzeciono o doskonałej równowadze dynamicznej, a wybrane wytaczadło musi mieć również wysoką charakterystykę równowagi dynamicznej. Szczególnie dla części zębatej wytaczadła należy dobrać geometrię, materiał narzędzia i sposób mocowania odpowiedni do obróbki z dużymi prędkościami skrawania. R na końcu krawędzi tnącej powinno być większe, aby poprawić wydajność obróbki; przy założeniu zapewnienia tej samej chropowatości powierzchni, należy zwiększyć posuw. Jednak zwiększenie ilości paszy powinno być odpowiednie, w przeciwnym razie zwiększy to opór skrawania, co nie sprzyja poprawie wydajności przetwarzania. Pasek krawędzi tnącej powinien być ustawiony z ujemną fazą mniejszą niż 0,1 mm, co może skutecznie utrzymać stabilność żywotności narzędzia.

Oprócz precyzyjnej obróbki otworów przez cięcie CNC, wytaczanie i rozwiercanie może być również stosowane do precyzyjnej obróbki otworów. Dzięki szybkim wrzecionom centrów obróbczych, narzędzia wytaczające mogą być używane do precyzyjnej obróbki otworów z dużą prędkością. Według raportów, przy wytaczaniu otworów o φ40mm w materiałach ze stopów aluminium, prędkość skrawania może być zwiększona do ponad 1500m/min. Taka prędkość skrawania może być również stosowana przy obróbce stali, żeliwa i stali o wysokiej twardości z korpusem spiekanym CBN jako krawędzią skrawającą. Oczekuje się, że szybkie przetwarzanie wytaczania zostanie szybko spopularyzowane w przyszłości.

Jeśli chodzi o materiał narzędziowy, różni się on w zależności od charakteru obrabianego materiału. Na przykład, podczas przetwarzania stali i innych materiałów poniżej 40HRC, można użyć narzędzi cermetowych. Ten rodzaj narzędzi może uzyskać dobrą chropowatość powierzchni i długą żywotność narzędzia w warunkach cięcia z dużą prędkością powyżej v=300m/min. Narzędzia z węglika spiekanego są odpowiednie do cięcia z dużą prędkością stali poniżej 60HRC. Trwałość narzędzia jest bardzo stabilna, ale prędkość cięcia jest nieco niższa niż w przypadku narzędzi cermetalowych. Narzędzia z korpusem spiekanym są odpowiednie do przetwarzania stali o wysokiej twardości, żeliwa i innych materiałów. Prędkość skrawania może osiągnąć więcej niż 1000m/min, a żywotność narzędzia jest bardzo stabilna.

Część lądowa zębów CBN powinna być odpowiednio sfazowana, co jest niezwykle korzystne dla stabilnego cięcia z dużą prędkością i przedłużenia żywotności narzędzia. Przy ultraszybkim cięciu metali nieżelaznych i materiałów niemetalicznych, takich jak stopy aluminium, można stosować narzędzia z korpusem spiekanym diamentowym, które są stabilne w cięciu i mają długą żywotność. Należy zauważyć, że przy użyciu narzędzi diamentowych, krawędź tnąca musi być fazowana, co jest ważnym warunkiem dla zapewnienia stabilnego cięcia.

Dowiedz się więcej na: http://sworzniowe.pl

Zobacz również