•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

Maszyny do toczenia drewna - cechy i konstrukcja

Do obróbki drewna można wykorzystać różne rodzaje sprzętu. Rodzaj używanego sprzętu zależy od tego, czy ma być wykonane cięcie, szlifowanie czy struganie. Do strugania drewna stosuje się strugarki do drewna. Istnieją trzy identyczne rodzaje skrawania: struganie, grubowanie i struganie. Ostatnio strugarki do drewna stały się bardziej popularne. Wynika to z rodzaju wyników, które można uzyskać przy ich użyciu.

Treść artykułu:

 • 1 Cechy charakterystyczne procesu strugania
 • 2 Konstrukcja konwencjonalna
 • 3 Klasyfikacja sprzętu
 • 4 Główne cechy techniczne
 • 5 Wybór modelu

Cechy procesu strugania

W domu dostępne są różnego rodzaju maszyny, które można wykorzystać do obróbki drewna. Aby zrozumieć cechy strugarki do drewna, musimy przyjrzeć się bliżej procesowi strugania.

Struganie drewna jest rodzajem obróbki, która odbywa się poprzez ruch posuwisto-zwrotny narzędzia tnącego lub samego przedmiotu obrabianego. Proces ten zmniejsza grubość obrabianego przedmiotu wzdłuż. Może być wykonywana w domu w małych partiach lub w skali przemysłowej. Dotychczas używano strugarki, która wykonuje ruch posuwisto-zwrotny.

Jointer opiera się na zasadzie jointera: obrabiany przedmiot lub element tnący wykonuje ruch posuwisto-zwrotny w celu usunięcia określonej warstwy w każdym przejściu.

Struganie jest rodzajem strugarki, która wytwarza przedmioty obrabiane z określonym wykończeniem powierzchni i o jednolitej grubości. Różnica między użyciem strugarki a samym procesem strugania polega na wysokiej dokładności uzyskiwanych wymiarów i stopniu chropowatości.

Konstrukcja konwencjonalna

Do użytku domowego może być potrzebny mini strug, ale do produkcji przemysłowej może być potrzebny bardziej wydajny model. Zarówno wersja domowa, jak i przemysłowa mają w przybliżeniu taką samą konstrukcję, której najważniejsze cechy to:

 • Jako narzędzie tnące stosowany jest szeroki wał z nożami. Liczba ostrzy może się różnić. Są one produkowane ze stali narzędziowej, która może wytrzymać ciągłe użytkowanie. Jednak noże muszą być ostrzone dopiero po przejściu dużej ilości materiału przez grubościówkę;
 • Grubościowanie odbywa się poprzez podawanie obrabianego elementu wzdłuż stołu do strefy cięcia. Stół może mieć różne rozmiary. Duże przedmioty obrabiane muszą być podczas posuwu równoległe do przedmiotu obrabianego i nie mogą się odchylać. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy długość stołu jest dopasowana do długości podawanego elementu;
 • Podawany element jest prowadzony przez rolki i prowadnice. W celu kontroli tego parametru montuje się prowadnice rolkowe;
 • Wałek łopatki jest napędzany silnikiem elektrycznym, często przenoszącym siłę poprzez pasek klinowy. Przekładnia pasowa chroni wał silnika przed dużym obciążeniem w przypadku przekroczenia dopuszczalnej wartości. Przy dużym obciążeniu taśma zaczyna się ślizgać na rolkach. Przekładnia z pasem klinowym łagodzi duże obciążenia, chroniąc silnik. Zmiana kół pasowych pozwala na zmianę prędkości obrotowej przekazywanej z silnika elektrycznego;
 • skrzynka elektryczna umożliwia regulację trybu obróbki, zatrzymanie pracy. Napięcie zasilania może wynosić od 220 do 380 V;
 • Ostrza do obróbki drewna mogą powodować drgania. Dlatego też mocowanie odbywa się za pomocą rolek. Siła docisku określa maksymalną głębokość skrawania w jednym przejściu;
 • Przemysłowa maszyna do obróbki drewna jest często napędzana mechanicznie, podczas gdy wersja domowa jest napędzana ręcznie. Przy mechanicznym podawaniu materiału można zabezpieczyć obszar podawania materiału. Podawanie ręczne wymaga pewnej pracy fizycznej. Przy posuwie ręcznym maksymalna głębokość cięcia jest niewielka.

Jakość obróbki w porównaniu z frezarką jest znacznie wyższa, podobnie jak szybkość operacji. Ze względu na podobieństwo procesu grubościowania i strugania, wielu producentów tworzy strugarki i strugarki, które przyspieszają proces uzyskania wymaganego rezultatu.

klasyfikacja sprzętu

Rozważane strugarki można podzielić na dwie główne kategorie:

 • Jednostronny. Grubościowanie odbywa się w tym przypadku wyłącznie na górnej powierzchni obrabianego elementu. W projekcie jest tylko jedna jednostka z nożami.
 • Grubościówka dwustronna posiada dodatkowo noże, które są ustawione wzdłuż płaszczyzny stołu. Modele dwustronne mają szeroki zakres wszechstronności.

Wersja dwustronna jest bardziej wydajna i rzadko używana w domu.

Główne właściwości techniczne

Maszyna posiada określone parametry techniczne, w tym:

 • Maksymalna szerokość obrabianego przedmiotu. Jeśli ma większą szerokość, konieczne będzie użycie jointera. Podczas strugania trudno jest utrzymać wymaganą grubość. Maksymalna szerokość jest prawie równa szerokości samej maszyny.
 • Maksymalna grubość elementu, który ma zostać wprowadzony. Mini maszyny, zazwyczaj domowe, mogą mieć maksymalną grubość podawanego drewna rzędu 10 milimetrów, warianty przemysłowe do 160 milimetrów. Ostrza są zazwyczaj umieszczone na górze. Konstrukcja posiada dwa wsporniki, które górują nad stołem wraz z bębnem i ostrzami, a także silnik elektryczny z napędem. Bęben jest ruchomy, porusza się w pionie. Obraca się z jedną osią ustawienia. Wiele modeli posiada możliwość regulacji głębokości cięcia za pomocą jednostki sterującej.
 • Prędkość obrotowa wału wynosi do 10.000 obr. Prędkość obrotowa może być zmieniana poprzez zainstalowanie napędu z pasem klinowym.
 • Moc silnika elektrycznego, który jest potrzebny do napędu wszystkich elementów, może wynosić od 1 do 44 kW i więcej. Do użytku domowego wybierane są strugi o małej mocy. Dzieje się tak dlatego, że mniejsza moc prowadzi do mniejszego zużycia energii. Większa moc umożliwia szybszą obróbkę podawanego drewna, ponieważ maksymalne cięcie wgłębne w jednym przejściu jest większe. Silniki elektryczne o dużej mocy wymagają zasilania trójfazowego. Podłączenie do wyższych napięć i praca pod obciążeniem prowadzi do nagrzewania się silnika. Dlatego modele o dużej wytrzymałości są wyposażone w oddzielny układ chłodzenia.
 • Wióry są usuwane ręcznie lub mechanicznie podczas postoju maszyny. Wióry należy zawsze usuwać ze strefy cięcia, ponieważ mogą one wpływać na dokładność usuwania warstwy drewna.
 • Wartość siły nacisku. Pręty o określonej długości, szerokości i grubości drewna są dociskane w pobliżu miejsca cięcia. Ma to na celu zwiększenie dokładności cięcia dla danej warstwy drewna.
 • Niektóre modele mają skrzynkę kontrolną z klawiszami, inne mają pedały. Jednostka sterująca posiada z reguły standardowy zestaw funkcji.

Są to cechy wersji dwustronnej i jednostronnej danego typu maszyny.

Wybór modelu

Rozważając modele do domu, wiele osób myśli, że taniej i łatwiej będzie kupić frezarkę górnowrzecionową. Nie należy jednak porównywać strugarki z narzędziem ręcznym.

Maszyna posiada następujące zalety:

 • wysoka wydajność. Bez zbędnego wysiłku, jeśli zrezygnuje się z narzędzia ręcznego na rzecz narzędzia zmechanizowanego, można przetworzyć dużą ilość materiału. Dla jednego woluminu z ręcznym strugiem struganie trwa cały dzień, z mini strugiem elektrycznym potrzeba godziny lub więcej, reissmus poradzi sobie w kilka minut;
 • prostota i bezpieczeństwo urządzenia. Używanie strugarki może powodować obrażenia, pęcherze i zmęczenie fizyczne. Tylko profesjonalna strugarka z dużym doświadczeniem jest w stanie osiągnąć wymagany rezultat;
 • Uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni jest prawie niemożliwe przy użyciu frezarki lub strugarki elektrycznej, ponieważ nie można zmierzyć i dokładnie kontrolować siły, z jaką się pracuje. Za pomocą strugarki można wytwarzać powierzchnie o bardzo precyzyjnych wymiarach i wysokim stopniu chropowatości.

Istnieje wiele powodów, dla których warto kupić strugarkę do użytku domowego i przemysłowego.

Istnieje kilka kluczowych kryteriów przy wyborze grubościówki:

 • Budżet. Koszty dotyczą prawie wszystkich. Nie należy wybierać tanich wersji wydajności, jeśli planujesz przejść przez sprzęt więcej niż 5 metrów sześciennych drewna rocznie. Tanie modele nie są przeznaczone do pracy przy dużych obciążeniach i mogą zawieść przy dużym obciążeniu. W ich tworzeniu nie stosuje się elementów energooszczędnych, ponieważ mają one wysoki koszt. Koszt modeli wytrzymałościowych wynosi około 20 tysięcy rubli. Dla pojedynczej naprawy lub budowy domu, model o koszcie poniżej 17 tysięcy rubli zrobi.
 • Miejsce użytkowania i instalacji odgrywa ważną rolę. Urządzenie powinno być często instalowane w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ jest zasilane elektrycznie i nie jest chronione przed wysoką wilgotnością. Rozważając maszynę, należy wziąć pod uwagę jej wymiary: po zainstalowaniu powinien być łatwy dostęp z każdej strony, aby umożliwić wygodną obsługę.
 • Główne cechy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze, to moc silnika elektrycznego, głębokość cięcia, szerokość obrabianego przedmiotu, prędkość obrotowa wału i waga samej maszyny. Wszystkie parametry oprócz ciężaru określają materiał, który można uzyskać po obróbce detalu. Ciężar konstrukcji decyduje o tym, czy można ją zamontować w domu. Jeśli ciężar jest bardzo duży, wymagana jest specjalna płyta, która wytrzyma takie obciążenie.

Oprócz powyższych punktów brana jest pod uwagę popularność marki, pod którą produkowany jest dany model maszyny. Jak wybrać strugarkę do domu? Niski koszt, ale i niska wydajność to cechy charakterystyczne Hitachi P13F, Kalibr RR-1900/330 czy STURM TH14203. Do uruchomienia produkcji należy wybrać modele Makita 2012 NB, Metabo DH 330 0200033000 i DeWalt DW 733. Oferują one zwiększoną niezawodność i wydajność.

Zobacz również