•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

Jakie są formaty plików CAD dla obróbki CNC?

CAD lub projektowanie wspomagane komputerowo to proces tworzenia dwu- lub trójwymiarowych modeli części produktu. Jest to zwykle używane do inżynierii modeli cyfrowych. Istnieje wiele pakietów plików CAD i formatów plików dostępnych, ale jeśli chcesz generować pliki CAD dla obróbki CNC, który z nich należy użyć Format pliku?

Jeśli chodzi o wykorzystanie komputerowego wspomagania wytwarzania (CAM) do produkcji części, istnieją dwa typy plików, które są najbardziej odpowiednie do tego zadania. Są to formaty STEP i IGES. Fabryka może używać tych formatów plików do generowania plików 3D CNC poprzez programy CAM. Pliki CNC są zwykle nazywane Jest to w formacie "G code", który jest używany do sterowania ruchem frezarki CNC.

Format STEP

Format STEP, czasami określany jako format STP, oznacza standard wymiany danych produktu i jest powszechnie uważany za najlepszy format pliku do wymiany modeli 3D. Jest to neutralny format pliku, nie należy do konkretnego dostawcy oprogramowania CAD, większość pakietów CAD może być importowana i eksportowana do formatu STEP, a standard będzie regularnie aktualizowany, najnowszy czas był w 2016 roku, CAD został wysłany do Kiedy zewnętrzne strony, zawsze staraj się dołączyć pliki STEP.

AP203 vs. AP214 vs. AP242

Podczas eksportowania pliku STEP, możesz zobaczyć trzy wersje STEP, a mianowicie AP203, AP214 i AP242. Ogólnie rzecz biorąc, AP242 jest najlepszym formatem do wyboru, ponieważ jest to najnowsza wersja standardu STEP i zawiera informacje o komponencie. Więcej szczegółów. Większość pakietów oprogramowania CAD jest w stanie otworzyć wszystkie trzy wersje pliku. Zaleca się, aby nie przejmować się zbytnio tymi różnicami, chyba że istnieją specjalne wymagania. Warto jednak zwrócić uwagę, że AP203 nie zawiera koloru. Jeśli potrzebujesz przekazać kolory do modelu 3D, wybierz AP214 lub AP242.

Format IGES

Format IGES (wymawiany jako "eye-jess"), czasami nazywany IGS, jest skrótem od Initial Graphics Exchange Specification. IGES jest starszą specyfikacją, ostatnia aktualizacja miała miejsce w 1980 roku, a format STEP ma ją zastąpić. IGES jest nadal szeroko stosowany dzisiaj i może być używany przez wiele pakietów oprogramowania CAD. Nie jest on specyficzny dla CAD. Pliki IGES są zazwyczaj większe niż odpowiadające im pliki STEP. Jeśli musisz wysłać pliki CAD pocztą elektroniczną, format STEP może zazwyczaj zmniejszyć rozmiar załączników.

Jakie inne popularne formaty plików CAD są dostępne?

Format STL:

Plik STL jest formatem pliku 3D, w którym model składa się z geometrii siatki trójkątów, co oznacza, że model 3D jest podzielony na setki lub tysiące małych trójkątnych powierzchni, które są połączone w celu utworzenia ostatecznej konstrukcji. Pliki 3D STL są zazwyczaj wykorzystywane do druku 3D. Warto pamiętać, że przy eksporcie pliku do formatu STL obniży się jego jakość, np. element kołowy nie będzie już idealnym okręgiem, będzie składał się z szeregu linii prostych. Pliki STL nie mogą być używane do obróbki CNC, ponieważ oprogramowanie CAM nie jest w stanie przywrócić geometrii siatki trójkątów. Zwykła konwersja z STL do STEP nie rozwiąże tego problemu.

Format DXF:

Format wymiany rysunków jest formatem pliku 2D, zwykle używanym do celów cięcia laserowego. Wysyłając plik DXF do strony trzeciej, należy określić grubość materiału.

Format DWG:

Format DWG jest zarówno formatem plików 2D, jak i 3D. Jest to zastrzeżony format CAD, którego właścicielem jest AutoCAD. Chociaż wiele pakietów oprogramowania CAD obsługuje technicznie format DWG, nie zaleca się używania go do wysyłania plików CAD. Zwykle występują problemy z kompatybilnością. STEP lub IGES jest zawsze pierwszym wyborem!

Inne formaty własnościowe: Każdy pakiet oprogramowania CAD ma swój własny, zastrzeżony format plików CAD. Na przykład, domyślnym formatem pliku w SolidWorks jest SLDPRT. Chociaż formaty własnościowe są bardzo odpowiednie do współdzielenia modeli 3D w firmie, nie są one najbardziej odpowiednie dla formatów plików CAD współdzielonych poza organizacją, inne firmy mogą nie używać tego samego pakietu CAD. Różne wersje pakietu CAD również mogą mieć problemy, na przykład osoby z licencją SolidWorks 2019 mogą nie być w stanie otworzyć plików przesłanych przez osoby z licencją SolidWorks 2020.

Wnioski

Istnieją narzędzia online do konwersji plików CAD na różne formaty. Niektóre z nich są płatne, a niektóre darmowe. Jeżeli pracujesz w dużej organizacji, pakiet CAD może umożliwiać konwersję pomiędzy wieloma formatami, w tym formatami zastrzeżonymi. Sprawdź dokumentację pakietu CAD, aby dowiedzieć się, które formaty plików są dostępne do importu i eksportu. Jeśli jesteś osobą prywatną, zaleca się korzystanie z darmowego OnShape Personal. OnShape umożliwia importowanie i eksportowanie plików 3D do różnych formatów CAD. Czytaj więcej na: http://sworzniowe.pl

Zobacz również