•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

Czterostronne obrabiarki do drewna - budowa i właściwości obróbcze

Ulepszenia w procesach technologicznych sprawiają, że maszyny stają się bardziej złożone i zwiększają produktywność pojedynczej jednostki. W stolarstwie, czterostronna maszyna do obróbki drewna łączy oddzielne operacje na jednym stole z jednym przejściem przedmiotu obrabianego. Czystość, precyzyjna obróbka spełniają wymagane standardy jakości.

 

Możliwe warianty obróbki

Do cięcia 4 stron elementu można stosować różne głowice tnące o różnych profilach:

 • Frezowanie. Wykonuje wyłącznie wzdłużne wydrążenie w drewnie. Obcinak krążkowy wykonuje zadanie cięcia deski. W tym celu po stronie odbiorczej stołu umieszczane są zaciski listew wyjściowych;
 • struganie;
 • struganie.

Większość modeli przemysłowych łączy kilka rodzajów cięcia w tym samym czasie. Obrabiane są materiały o przekroju okrągłym i kwadratowym. Cienkie arkusze materiału są obrabiane przez dwustronne frezowanie, struganie.

Cechy konstrukcyjne

Czterostronna maszyna do obróbki drewna posiada 3 główne części konstrukcyjne:

 • uchwyt do podawania detali;
 • Część wrzecionowa z korpusami tnącymi;
 • System ustawiania, regulacji i kontroli parametrów pracy.

Istnieją modele z kilkoma jednostkami tnącymi zainstalowanymi szeregowo po jednej stronie obrabianego przedmiotu (obróbka wielokrotna).

Schemat strugania detalu na maszynie 4-stronnej

Schemat obróbki na 4-stronnej 5-wrzecionowej maszynie

Istnieją 2 grupy tego typu urządzeń, z których każda jest reprezentowana przez różne warianty:

 1. Typ przenośny (mobilny). Rozprowadź te czterostronne maszyny w domowych, małych warsztatach naprawczych. Automatyka, moc, gama produktów w niewielkim zakresie, ale umożliwiają szybkie wykonanie elementów drewnianych w różnych warunkach;
 2. stacjonarne. Używany w dobrze ugruntowanej produkcji dla dużych ilości belek, kęsów, lameli, listew. Wyposażona w CNC, zestaw różnych wymiennych narzędzi tnących. Obróbka różnych rodzajów surowców w różnych rozmiarach. Frezarki te wymagają przeszkolenia personelu obsługującego ze względu na złożoność obsługi, regulacji i konserwacji.

Oprócz 4-stronnych maszyn przemysłowych, maszyny do obróbki drewna wykonywane ręcznie są również używane w prywatnych gospodarstwach domowych.

Podajnik

Grubość ścinków jest regulowana w pionie na maszynie czterostronnej poprzez przesunięcie przedniej części stołu.

Drewno podawane jest przez rolki podające (4 szt.). Zaciskanie w kierunku ruchu odbywa się za pomocą górnych, bocznych podkładek oporowych. Górne prasy, rolki spełniają swoją rolę dzięki własnemu ciężarowi (własnemu, dodatkowemu) lub dzięki wzmocnieniom sprężynowym.

Płyty są podawane do maszyny 4-stronnej w sposób ciągły, bez przerw między końcami kolejnych jednostek. Rozdarcie wymaga ponownego podania surowca do walców, co znacznie wydłuża czas produkcji i zwiększa koszty pracy.

Zwiększona wydajność jest osiągana poprzez wyposażenie automatycznych linii podających. Łączą one w sobie funkcje ruchu i pozycjonowania tablicy. Prędkość posuwu wynosi od 8 do 22 m/min. W najnowszych rozwiązaniach seryjnych wdrożonych w Rosji, rolki przyspieszają posuw drewna do 100 m/min.

Prędkość obrotowa walców nożowych wynosi 5000-6000 obr. W najnowszych maszynach wały nożowe osiągają do 9000 obr.

Obszar roboczy

Podstawowa konfiguracja składa się z 2 poziomych wałów (górny/dolny) i 2 wrzecion ustawionych pionowo. Wrzeciono jest wyposażone w głowicę z ostrzem prostym lub kształtowym. Obroty wału mieszczą się w zakresie 5000 - 9000 obr/min.

Dany rozmiar produktu ustawia się poprzez regulację wrzeciona w poziomie, dopasowanie/wyniesienie krawędzi tnącej, pochylenie osi wzdłużnej o kąt do 25°. Grubość płyty ustawia się poprzez przesunięcie górnego wałka w pionie.

Układ montażowy może obejmować instalację 5. wału strugającego do wytwarzania profilu wzdłuż dolnej płaszczyzny przedmiotu obrabianego.

Dodatkowo, aby wyeliminować powstawanie fali na powierzchni drewna od obracających się głowic, zaprojektowano noże prasowalnicze. Blok stałych ostrzy, ustawionych pod kątem 45° do płaszczyzny stołu, usuwa z każdej krawędzi 0,02 - 0,2 mm drewna. Grzbiety z frezarki są przycinane do określonej czystości.

Kontrola

Zmniejszenie wpływu człowieka w mechanicznym procesie obróbki drewna, zwiększa jego funkcję precyzyjnego pomiaru, obliczania parametrów dla oprogramowania, sterowania fazami maszyny, pilnej potrzeby dokonywania korekt odchyłek.

Punktami kontrolnymi są:

 • Obliczanie prędkości surowca w celu osiągnięcia zadanej dokładności obróbki;
 • wyrównanie każdego pojedynczego węzła w obliczonych współrzędnych;
 • synchronizacja złożonych operacji;
 • czyszczenie, usuwanie powstających odpadów.

W przypadku indywidualnej linii produkcyjnej jest to czasochłonne. W produkcji przepływowej uzyskuje się znaczny wzrost wydajności, a jakość gotowych produktów z drewna jest znormalizowana.

Specjalizacja maszynowa

Wielofunkcyjne maszyny do obróbki drewna są na tyle skomplikowane, że nie ma możliwości skonstruowania jednej uniwersalnej jednostki. Zakłady stolarskie używają odmian, które są wystarczająco szybkie i dokładne, aby szybko i dokładnie produkować określony zakres produktów.

Wybierając czterostronną maszynę do profilowania belek, wykonaj profil z rowkiem łączącym - knagą, dwoma płaskimi (półokrągłymi) bokami. Operacje strugania mogą być łączone na jednej maszynie po wycięciu profilu. Różnorodność możliwości geometrii przekroju belki jest określona przez zestaw narzędzi skrawających.

Stolarz za pomocą czterostronnej frezarki wzdłużnej może z łatwością produkować belki drewniane na ościeżnice drzwiowe i okienne, listwy przypodłogowe, elementy szafek, wykładziny podłogowe itp.

Tarcica po cięciu piłą tarczową ma słabą jakość powierzchni. Jednocześnie wymagana dokładność wymiarowa może być osiągnięta dzięki strugarce 4-stronnej o odpowiedniej wydajności. Posiada od 4 do 10 wrzecion, na których, w razie potrzeby, można zamontować tarczę z ostrzem do rowków drewnianych. Dzięki temu, w zależności od zadania produkcyjnego, maszynę można wykorzystywać jako maszynę do profilowanych klocków drewnianych.

Jak wybrać ten typ maszyny?

Specyfikacja techniczna, schemat połączeń, tryby pracy, wyposażenie, programowanie - wszystko to powinno być badane zgodnie z danymi podanymi przez producenta. Specyfika pracy automatyków, wymagania dotyczące kwalifikacji personelu, surowców, utrzymania ruchu powinny być uwzględniane przy organizacji procesu produkcyjnego, sporządzaniu kart technologicznych. Dostępność serwisu frezarki czterostronnej, części zamiennych do niej, będzie miała wpływ na bezawaryjną pracę. Czytaj więcej na: http://sworzniowe.pl

Zobacz również