•   Wtorek, 7 lutego 2023
Koła łańcuchowe

2M112 Wiertarka stołowa - Parametry maszyn

Radziecka wiertarka pionowa 2M112 ze stołem współrzędnościowym, po wielu modernizacjach, nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno w warsztatach domowych, jak i małych zakładach naprawczych. Niezależnie od producenta (a model 2M112 był produkowany na Litwie przez fabrykę Komunaras, a w Kirowie, obecnie Wiatka, przez lokalną fabrykę obrabiarek), maszyna zachowuje dobrą funkcjonalność i wygodę.

Wysoka niezawodność i dobre właściwości techniczne maszyny są zapewnione dzięki jej prostej konstrukcji. Wykorzystuje tylko 6 łożysk, a koła pasowe do zmiany prędkości, choć nieporęczne i niewygodne, eliminują wygodną, ale zawodną skrzynię biegów. Łożyska 2M112 znajdują się w zespole, w którym znajduje się wrzeciono, zwane inaczej pinolą, które wykonuje ruch pionowy narzędzia. Kolejne łożysko znajduje się w zespole podnoszenia wrzeciona. Mała liczba smarowanych zespołów sprawia, że wiertarka stołowa 2M112 jest łatwa w serwisowaniu.

Ze względu na swoją prostotę, niezawodność i niski koszt, maszyna ta sprawdziła się w warsztatach szkoleniowych.

Treść artykułu:

 • 1 Dane techniczne obrabiarki 2M112
 • 2 Budowa maszyny do wiercenia 2M112
 • 3 Opis wytaczarki 2M112
 • 4 Konserwacja

Charakterystyka techniczna szlifierki 2M112

Skrót nazwy maszyny jest następujący. Pierwsza cyfra 2 oznacza, że dane urządzenie jest wiertarką, a litera M oznacza, że model podstawowy (jego symbol 2112) został zmodernizowany. Pierwsza z nich oznacza typ maszyny, a dwie ostatnie cyfry określają największy rozmiar otworu okrągłego, który może być produkowany przez maszynę.

Wiertarka stołowa 2M112 posiada cechy techniczne charakterystyczne dla wszystkich urządzeń tej klasy.

Tak więc, uniwersalna wiertarka pionowa stołowa modelu 2M112 może pracować z otworami o średnicy nie przekraczającej 12 mm, a materiałem konwencjonalnego przedmiotu obrabianego jest niehartowana stal 45 (dla mniej trwałych materiałów, takich jak aluminium, dozwolone jest więcej).

Główne parametry techniczne:

 • Wysięg wrzeciona - 0,19 m.
 • Zastosowany numer stożka Morse'a to B18.
 • Ruch pionowy uchwytu z narzędziem roboczym wynosi 100mm.
 • Zakres regulacji luzu pomiędzy dolną płaszczyzną wrzeciona a górną krawędzią szczelin na stole - 50 ... 400 mm.
 • Stół - współrzędna, wymiary robocze 200×250 mm (produkowane są warianty o zwiększonej szerokości stołu).
 • Prędkość obrotowa wrzeciona (zmiana skokowa) - 5, od 450 do 4500 obr.
 • Napęd jest elektryczny: moc silnika - 550 W, napięcie zasilania - 3 fazy 380 V.
 • Wymiary wiertarki 2M112 (długość×szerokość×wysokość) - 770×370×950 mm.
 • Waga - 120 kg.

Maszyny produkcji radzieckiej, produkowane zarówno w fabryce Komunaras, jak i w zakładach Kirowa, były przeznaczone do wiercenia z dokładnością H (zwykłą) zgodnie z GOST 8-82.

Oprócz wiercenia, urządzenie służy również do nacinania gwintów. W tym celu w projekcie przewidziano specjalny pionowy uchwyt do nacinania gwintów.

Konstrukcja wiertarki 2M112

Schemat kinematyczny i widok ogólny zawiera następujące elementy:

 • Silnik elektryczny.
 • Napęd z pasem klinowym.
 • Ramię pionowe.
 • Wrzeciono stanowiące część głowicy narzędziowej.
 • Pokrętło do przesuwania głowicy narzędziowej wzdłuż ramienia.
 • Pokrętło do posuwu pinoli.
 • Płyta podstawowa z tabelą współrzędnych, która na swojej powierzchni posiada rowki teowe.
 • Pokrywa ochronna do osłony koła pasowego wiertarki 2M112.
 • Zacisnąć za pomocą liniału pomiarowego.

Opis wytaczarki 2M112.

Wrzeciono wiertarki 2M112 może być przesuwane na kolumnie i jest zabezpieczone zaciskiem śrubowym. Dzięki możliwości uniesienia pinoli maszyny do 400 mm nad powierzchnię stołu roboczego możliwa jest obróbka detali w dużym zakresie wymiarów.

Przed uruchomieniem silnika obrabiany element jest mocowany za pomocą zacisków umieszczonych w rowkach teowych stołu centrującego 2M112. Producent maszyny 2M112 oferuje jako dodatkowe wyposażenie imadło, które jest montowane na łożu w szczelinach stołu współrzędnościowego.

Wrzeciono jest sprawdzane pod względem prędkości roboczej, która zależy od twardości obrabianego przedmiotu, po czym następuje ręczne ustawienie zasięgu głowicy narzędziowej i jej pozycji względem stołu współrzędnych. Wiertło (lub gwintownik) o wymaganej średnicy wkłada się do uchwytu. Skok (szczególnie duży) sprawdzany jest przy wyłączonym napędzie, następnie włączany jest silnik elektryczny i obrabiany przedmiot jest obrabiany, wiercony lub gwintowany.

Regulacja wysokości wrzeciona w wiertarce 2M112 jest ułatwiona dzięki sprężynie powrotnej. Dzięki dodatkowej podstawie w konstrukcji, można sztucznie zwiększyć zasięg wiertarki stołowej Komunaras 2M112 bez utraty stabilności urządzenia. Zestaw wymiennych kół pasowych umożliwia prostą i szybką pracę z różnymi prędkościami obrotowymi.

Stożek Morse'a pozwala na szybką wymianę uchwytu wiertarki 2M112 na inne narzędzie robocze z podobnym mocowaniem.

Wygodę pracy zwiększa fakt, że stół roboczy jest nieruchomy, a pinola obraca się, a raczej cały zespół wrzeciona wokół stałego wspornika.

Producenci urządzenia wiertniczego 2M112 przewidują obowiązkowe uziemienie ochronne podczas pracy w celu poprawy bezpieczeństwa. Szczegółowe wskazówki dotyczące uziemienia znajdują się w arkuszu danych technicznych maszyny.

Konserwacja

Wszystkie prace konserwacyjne na uniwersalnej wiertarce stołowej 2M112 polegają na sprawdzeniu napięcia paska koła pasowego i nasmarowaniu poszczególnych zespołów urządzenia. Wrzeciono (pinola), zwłaszcza powierzchnie szczelinowe, wymaga smarowania i czyszczenia najczęściej (co 2 dni) przy normalnym obciążeniu. Raz w tygodniu należy nasmarować powierzchnię kolumny pionowej i nakrętkę regulacyjną. Co sześć miesięcy należy przesmarować łożyska wrzeciona i kolumny. Przy częstych zmianach prędkości obrotowej należy nasmarować regulator napięcia paska i uchwyt osłony wrzeciona. Łożyska są smarowane smarem typu CYATIM lub Lithol.

Zobacz również